Home , Avrupa , Zürih’te Kadınlar, “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz!” dediler!

Zürih’te Kadınlar, “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz!” dediler!

İSVİÇRE|26.11.2020|25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Zürih’te kadınlar iki eylem gerçekleştirdiler.

İlk olarak, Yeni Kadın ile  Frau Streik Kollektif’in, ortak örgütledikleri miting, iltica kampının önünde Saat 14.00’te başladı. Kamplarda sistematik şiddete maruz kalan ve izole edilen kadınların yalnız olmadıklarını, anti emperyalist – anti faşist kadınların onlarla dayanışma içinde olduklarını, “keine Alleine” yani “yalnız değilsiniz” vb atılan sloganlarla hissettirmeye çalıştılar. Bu çalışmanın ileriki günlerde de devam edeceği ve Yeni Kadın’ın da bundan böyle bu çalışmanın içinde yer alacağını yapılan konuşmalarda belirttiler.

Akşam saat 19.00’da ise; Zürich  Ni Una Menos Meydanı’nda (eski adıyla Hevetiaplatz) gerçekleştirilen eylemde farklı renklerden kadınlar ortak hedefte buluştular. Alanda çeşitli kadın kurumları, 25 Kasım ile ilgili bildirilerini yoğun bir şekilde dağıttılar. Miting sonrası spontane eyleme geçen kadınlar, polisin baskılarını yok sayarak kendi belirledikleri güzergâhta coşkulu ve renkli bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Sloganları çok net idi. “Bir kişi daha eksilmiyeceģiz”; “artan baskılara karşı mücadelemiz büyüyor” vb sloganlarla eylem sona erdi.

scroll to top