Home , APP , ZÜRİCH ve BASEL: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİM; VAZGEÇMİYORUZ!

ZÜRİCH ve BASEL: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİM; VAZGEÇMİYORUZ!

ZÜRİCH|02.07.2021|Zürich’te de Avrupa Kadın Dayanışması bileşenleri Staufacher alanında düzenledikleri bir eylem ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etti. Eyleme İsviçreli kadınlar da katıldılar. Eylemde AKD’nin hazırladığı dövizler ve Zeynep Poyraz’ın resmi taşındı.

AKD adına okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’de kadınların iradesi gasp edilerek alınan bu karar, bizim için de yok hükmündedir” diyoruz ve mücadeleci kızkardeşlerimizin yanında olduğumuzu, Sözleşme geri gelinceye kadar Avrupa sokaklarında onların sesi olacağımızı bir kez daha beyan ediyoruz.”Devamında; “Erdoğan aldığı bu karardan bir an önce geri dönmelidir ve antlaşmanın hükümleri uygulanmalıdır.” dediler…

Okunan Almanca bildirilerin ardından halaylar çekildi, hep birlikte atılan,  “Korkmuyoruz Susmuyoruz İtaat Etmiyoruz”,  “İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz” vb sloganlar eşliğinde eylem sona erdi.

İsviçre’nin Basel kentinde de, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto için, AKD bileşenleri tarafından aynı içerikte bir eylem gerçekleştirildi.

scroll to top