Home , APP , Zapatistalar Viyana Türkiyeli İşçiler Derneğin’de

Zapatistalar Viyana Türkiyeli İşçiler Derneğin’de

VİYANA|16.09.2021| Zapatista Hareketi, (EZLN-CCIG) 5 Ekim 2020de yayımladıkları “Açık Denizde Bir Dağ” bildirisiyle 2021 Nisan ayından itibaren 5 kıtaya Zapatista delegasyonları yollayacaklarını, ilk delegasyonların Avrupa’ya gideceğini ve 13 Ağustos 2021’de Madrid’e çıkacaklarını duyurmuştu.

Yaşam İçin Yolculuk

13 Ağustos, İspanyolların 500 yıl önce bugünkü Meksika topraklarında yer alan Aztek yerli imparatorluğunun başkenti olan Tenochtitlan’ı işgal ettiği, yerli halkları katlettiği ve sömürgeleştirdiği gün aynı zamanda.

Zapatistalar, Maya yerli halkı olarak, 400 yıl boyunca İspanyol sömürgecilere, 100 yıldır ise Meksika devletine karşı direniyorlar. Bu yüzden 13 Ağustos’ta Madrid’e çıktıklarında İspanyol halkına “Buradayız, bizi sömürgeleştiremediler. Direnmeye ve başkaldırmaya devam ediyoruz” dediler.

Zapatistaların Yaşam İçin Yolculuk’la en büyük amacı kendileri gibi direnen, mücadele eden, başkaldıran halklara ulaşmak ve bir araya gelmek. EZLN bundan tam 20 yıl önce “Toprağın Rengi” yürüyüşü ile tüm Meksika’yı karış karış yürüyerek, Meksika’nın en dip köşelerinde direnen halklarla buluştu ve aynı kavganın isyankarları olduklarını fısıldadılar/haykırdılar. Bugün ise bunu Yaşam İçin Yolculuk ile başka coğrafyalarda, başka dillerde daha da önemlisi başka formalarda direnen halklara fısıldayacak/haykıracaklar. Diğerlerini “dinlemeye”, onlardan “öğrenmeye” gidiyoruz diyen Zapatistalar Meksika’nın en ücra köşesinde mega projelere, termoelektrik santrallerine, kadın kırımına, uyuşturucu mafyalarına, paramiliter güçlere, doğa ve kolektif olanın yıkımına yani ölüme karşı mücadele eden halkların sesi ve sözünü okyanusun öbür ucuna taşıyacaklar. Bu bir misyon diyor SubGaleano: Mücadelelerin birbirine ulaşacağı yolu kurmak; geçmişi, bugünü ve geleceği gören ve kuran bir bakış açısı yaratmak. Zapatistaların enternasyonalizmi bu: yaşam için ortak olanı aramak.

Ev Sahibliği VTİD’den

13 Ağustos’tan bu yana İspanya’da mücadelelerinin haklılığını İspanyol halkına anlatan Zapatistaların bir kısmı dün Madrid’den Viyana’ya ulaştı. Yaklaşık yüz kişilik grubu, Viyana Havaalanında aralarında ATİK’e bağlı VTİD (Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği) üyelerinin de olduğu çoşkulu bir kitle „Yaşasın Enternasyonal Dayanışma“ sloganlarıyla karşıladı.

Viyana’da Zapatistaların konaklayacağı VTİD’in Yönetim Kurulu şu açıklamayı yaptı: „Derneğimiz VTİD, bugün Madrid üzerinden Viyana´ya gelen Zapatistalara ev sahipliği yapıyor. İlk gelen kafileden yaklaşık kırka yakın kadın ve çocuk misafirimiz oldu.

Derneğimiz, bahçemiz ve yüreğimiz yaklaşık iki hafta boyunca Zapatista direnişçilerine ev sahipliği yapacak.“dedi.

 

scroll to top