Home , Avrupa , Yunanistanlı kurumlardan Türk ve Kürt devrimcilerin iadesine karşı ortak bildiri

Yunanistanlı kurumlardan Türk ve Kürt devrimcilerin iadesine karşı ortak bildiri

H.Merkezi:Bakoyanni’nin aralarında Turgut Kaya’nın da olduğu dokuz Kürt ve Türk devrimci için “Türkiye’ye iade edilmesi lazım” açıklamasının ardından Yunanistanlı kurumlar ortak bildiri yayımlayarak “Türk ve Kürt anti-faşistleri, demokratlar ve komünistleri savunmak için sürekli uyanıklık ve seferberlik çağrısında bulunuyoruz” dediler

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine katılan Yunanistan eski Dışişleri Bakanı ve milletvekili Dora Bakoyannis yaptığı açıklamalarda Yunanistan’da tutsak bulunan sekiz DHKP-C dava tutsağı ve TKP/ML dava tutsağı Turgut Kaya’yı hedef alarak, Türkiye’de rehin bulunan iki Yunan askerine karşılık Yunanistan’da tutsak edilen devrimcilerin iade edilmeleri gerektiğini dile getirmişti.

Bakoyannis’in bu açıklamasının ardından ANTARSYA, VET, ECKE, YKP (ML), LAE, TRANSITION, MK YKP, NAP, Intervention, Modern Communicative Plan ve Avukatlar Birliği ortak bir bildiri yayınlayarak bunu kamuoyuna, imzaya açtı.

“Türk ve Kürt anti-faşistleri, demokratlar ve komünistler terörist değildir”

Bakoyannis’in açıklamasını “kabul edilemez ve kışkırtıcı” olarak nitelendiren kurumlar, bu açıklamanın Yunanistan’ın iki Yunan askeri ve 8 Türk askeri üzerine yapılan tartışmaların arka planında gerici ve tehlikeli bir pazarlık yaptığını ortaya koyduğunu söylediler.

“Doğrudan ABD ve NATO gözetiminde yapılan bu pazarlık çabalarına ve Yunan-Türk çatışmasının yoğunlaştığı bir iklime karşı duruşumuz açıktır” diyen kurumlar açıklamalarını “Türk ve Kürt anti-faşistleri, demokratlar ve komünistler terörist değildir! Onlarca yıldır Türkiye’nin bütün hükümetlerinin uyguladığı gerici rejim, işkence ve affedilmez baskılarına karşı ölçülemez bir bedelle mücadele ediyorlar. Türk ordusunun Irak, Suriye ve daha önce Kıbrıs’ta müdahalesine karşı cesurca ayağa kalktılar” şeklinde sürdürdüler.

“Sürekli uyanıklık ve seferberlik çağrısında bulunuyoruz”

Yüksek Mahkeme’nin, iade kararına karşı açlık grevine giren Turgut Kaya’nın sağlık durumu ve Türkiye’ye olası tehciri sonrasındaki durumuna ilişkin direkt siyasi sorumluluğa sahip olduğu belirtilen ortak açıklamada, Kaya’nın derhal serbest bırakılması istendi.

“Türk ve Kürt anti-faşistleri, demokratlar ve komünistleri savunmak için sürekli uyanıklık ve seferberlik çağrısında bulunuyoruz” denilen ortak açıklama “Halkların dayanışması Yunanistan ve Türkiye arasındaki savaş, milliyetçilik ve emperyalizm politikaları üzerinde hakim olmalıdır!” sözleri ile sona erdi.

Kaynak: (https://ozgurgelecek10.net/yunanistanli-kurumlardan-turk-ve-kurt-devrimcilerin-iadesine-karsi-ortak-bildiri/)

(https://antigeitonies.blogspot.com/2018/07/blog-post_84.html?m=1 )