Home , Avrupa , Yürütme Komitesi; On Türkiyeli Devrimci ve Komünist Yeniden Hapishaneye Gönderilecek!

Yürütme Komitesi; On Türkiyeli Devrimci ve Komünist Yeniden Hapishaneye Gönderilecek!

HABER MERKEZİ|2.06.2023| Almanya Federal Yüksek Mahkemesi (BGH) tarafından Temyiz Başvurusunun reddedilmesi üzerine, tekrar hapishaneye konulma tehlikesi yaşayan on devrimci-komünist tutsak için dayanışma amacıyla kurulan komite tarafından bir açıklama yayınlandı. Açıklamanın Türkçe ve Almancası şu şekilde;

On Türkiyeli devrimci ve komünist yeniden hapishaneye geri gönderilecek!

Federal Yüksek Mahkeme (BGH) 5 Haziran’da Münih Yüksek Bölge Mahkemesi’nin (OLG) „Münih Komünist Davası“ olarak adlandırılan davada verdiği kararın temyizini reddettiğin tebliğ etti ve bununla da karar kesinleşmiş oldu. Münih Yüksek Bölge Mahkemesi, 2020 yılında yargılananlara 2 yıl 9 ay ile 6 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları vermişti.

Enternasyonalist İttifak bu davada her zaman sanıkların yanında yer almıştı. Hüküm giyen arkadaşlarımız ve yoldaşlarımızla tam dayanışma içinde olduğumuzu beyan etmeye devam ediyoruz. Sömürü ve baskıdan arınmış bir dünya için verdikleri mücadele haklı bir mücadeledir. Bu arkadaşlarımız, Almanya’da herhangi bir suç işlemediler, suçlanmadılar ve suçlanmayacaklar. Hüküm giyenlerin birçoğu yıllarca süren tutukluluk ve yargılama sürecinin ardından iş bulup çalışmaya başladı. Sonunda ailelerinin ve arkadaşlarının arasına geri döndüler; şimdi bir yıl sekiz aya kadar hapse geri dönecekler. Sanıkların geri kalan süre için hapsedilmemelerini ve serbest kalmalarını talep ediyoruz.

Federal Yüksek Mahkeme’nin kararını kınıyor ve Münih Yüksek Bölge Mahkemesi’nin kararının bozulmasını talep ediyoruz. Böylece Alman devleti, Türkiye ve Kürdistan’dan devrimcilere ve muhalif aktivistlere zulmeden Türkiye’deki faşist Erdoğan rejiminin yardımcısı olmaya devam etmektedir. Karar baştan sona anti-komünisttir. Sanıklar komünist duygularından ne daha az ne de daha fazla bir şeyle suçlanıyorlar. Bu, ne cezalandırılabilir ne de kınanabilir bir durumdur. Almanya’da komünistlerin kriminalize edilmesi, dünya savaşı hazırlıkları bağlamında giderek daha şiddetli hale gelen sağın sürekli gelişimi sırasında baskının yoğunlaşmasının bir parçasıdır. Bunun benzer örnekleri, „Son Nesil“ gibi çevre aktivistlerinin ve Leipzig’de Lena E.’nin etrafındaki anti-faşist grubun kriminalize edilmesidir. Burjuva hükümeti kapitalizmin neden olduğu pek çok krizi çözme konusunda hem yetersiz hem de isteksizdir. Kitleler arasında toplumsal bir alternatif hakkında genişleyen tartışmalardan daha da korkuyor. Bunun için bu  tartışmaları bastırmak istiyor.

Destekçilerimizi ve bizi destekleyen örgütleri haksız yere mahkum edilenleri desteklemeye çağırıyoruz: İlan edilen protestolara katılın ve sanıklara elinizden gelen her türlü dayanışmayı gösterin!

Anti-komünizme, faşizme, ırkçılığa ve anti-Semitizme fırsat vermeyin! 

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!

 

Yürüme Komitesi Adına

Ulja Serway ve Fritz Ullmann

 

 

Zehn türkische Revolutionäre und Kommunisten sollen wieder in Haft

 

Am 5. Juni wurde der Beschluss des Bundesgerichtshofs (BGH) über die Ablehnung der Revision des Urteils des Oberlandesgerichts (OLG) München im sogenannten „Münchner Kommunistenprozess“ zugestellt und das Urteil für rechtskräftig erklärt. Das OLG München hatte 2020 Haftstrafen zwischen 2 Jahren und 9 Monaten und sechs Jahren und sechs Monaten verhängt.

  1. Das Internationalistische Bündnis stand in diesem Prozess stets auf und an der Seite der Angeklagten. Wir erklären uns weiterhin uneingeschränkt solidarisch mit den verurteilten Freundinnen und Freunden, Genossinnen und Genossen. Ihr Kampf für eine Welt frei von Ausbeutung und Unterdrückung ist ein gerechter Kampf. Sie haben weder eine Straftat in Deutschland begangen, noch wurde oder wird ihnen der Vorwurf gemacht. Viele der Verurteilten haben nach der jahrelangen Untersuchungshaft und dem Gerichtsprozess Arbeit gefunden und aufgenommen. Sie waren endlich wieder zurück im Kreis ihrer Familien und Freunde; jetzt sollen sie bis zu einem Jahr und acht Monaten wieder ins Gefängnis. Wir fordern, dass die Angeklagten nicht für die restliche Zeit in Haft genommen werden, sondern frei bleiben.
  2. Wir verurteilen den Beschluss des BGH und verlangen die Aufhebung des Urteils des OLG München. Der deutsche Staat bleibt damit weiter ein Helfer des faschistischen Erdogan-Regimes in der Türkei, in dessen Auftrag er Revolutionäre und Oppositionelle aus der Türkei und Kurdistan verfolgt. Das Urteil ist durch und durch antikommunistisch. Es wird den Angeklagten nicht weniger und auch nicht mehr als ihre kommunistische Gesinnung vorgeworfen. Weder ist das strafbar, noch verwerflich. Die Kriminalisierung von Kommunistinnen und Kommunisten in Deutschland ist Teil der Verschärfung der Repression im Zuge der fortgesetzten Rechtsentwicklung, die sich im Rahmen der Weltkriegsvorbereitungen zunehmend verschärft. Andere Beispiele sind die Kriminalisierung von Umweltaktivistinnen und Umweltaktivisten wie der „Letzten Generation“ und Antifaschistinnen und Antifaschisten wie der Gruppe um Lena E. in Leipzig. Die bürgerliche Regierung ist sowohl unfähig, als auch unwillens, die vielen Krisen zu lösen, die der Kapitalismus verursacht. Umso mehr fürchtet sie die unter den Massen breiter werdende Diskussion über eine gesellschaftliche Alternative. Diese Diskussion soll unterdrückt werden.
  3. Wir fordern unsere Unterstützerinnen und Unterstützer und unsere Trägerorganisationen auf, die zu unrecht Verurteilten ebenfalls zu unterstützen: Beteiligt Euch an den angekündigten Protesten und zeigt den Angeklagten jede Euch mögliche Solidarität!

Gib Antikommunismus, Faschismus, Rassismus und Antisemitismus keine Chance – Hoch die internationale Solidarität!

gez.

Ulja Serway Fritz Ullmann
geschäftsführender Ausschuss