Home , Avrupa , „Demokratik kazanımların yok edilmesine izin vermeyeceğiz!“

„Demokratik kazanımların yok edilmesine izin vermeyeceğiz!“

Viyana |13.03.2018| Alman Devleti’nin, Neuss kentinde bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi ve Mir Medya’ya yönelik saldırıları, Avusturya’nın Viyana kentinde protesto edildi. ATİK’in çağrısı ile Viyana’da bir araya gelen EDİ BESE Platformu ve DGB 12 Mart Pazartesi günü Alman Elçiliği önünde bir miting gerçekleştirildi. Saat 16:30’da gerçekleştirilen mitinge iş saati ve yağmurlu olmasına rahmen kitlenin katılımı ve canlılığı olumluydu. Demokratik kurumların, ATİK bileşenlerinin ve Demokratik Kürt Halk Toplum Merkezi’nin de katıldığı miting, Almanca yapılan konuşmalar, okunan bildiriler, Elçilik yetkililerine talep dosyasının verilmesinden ve Elçilik önüne siyah çelenk bırakılması sonrası eylem sona erdirildi.

AHM’ye açıklama yapan ATİK Konsey Üyesi’nin değerlendirmesi şöyle; „Tarihten günümüze bütün egemenlerin uyguladığı bir yöntemdir bu yaşanılanlar. Eğer ezilen ve sömürülen bir halk ve sınıfı, şiddet ve baskı ile yıldıramıyorlarsa, o halkın dil ve kültürünü yok ve asimile ederler. Çünkü; dil, yaşam alışkanlıkları ve kültüründen uzaklaştırılan bir toplum, mecburen hakim sınıfların popülist kültürüne adepte edilir. Uzun yıllardır esasen, Kürt halkının haklı ve meşru mücadelesini bastırmak için sistematik olarak uyguladığı yok etme çabaları sonuç vermeyince, TC devleti yaşamsal imhanın yanısıra ezilen Kürt halkının kültürel imhasına girişti. Yıllarca ‘‘anlaşılmayan‘‘ dil ve benzeri terimler kullanılarak Kürtçe konuşma, yazma, Klam söyleme ve hatta ağıt yakmak yasaklandı. AKP faşizmi ‘‘Açılım süreci‘‘ olarak adlandırılan senaryo, AKP ile FETÖ arasındaki iktidar savaşında yine en büyük bedeli Kürt halkı ödedi ve ödüyor. ‘‘Darbe‘‘ olarak adlandırılan bu gülünç tiyatroda öncelikle demokratik ilerici kurumlar hedef alınarak, bir kısmı kapatıldı, bir kısmına kayyum atandı ve önemli bir kısmı da talan edildi. Bunun en önemli kanıtı da ilerici ve Kürtçe olarak yayın yapan matbaa, Radyo ve TV medya iletişim araçlarına yapılan saldırılar oldu. Türkiye’de alışık olduğumuz bu yöntemler, malesef Avrupa’da da giderek yoğunlaşmaktadır. Anti-terör yasaları kapsamında demokratik kurumlara saldırı, tutuklama ve hatta yasaklama çalışmaları başlatıldı.

TC Devleti ile Alman Devleti arasında yapılan bir “antlaşma‘‘ sonrası Almanya’nın Neuss kentinde bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi ve Mir Medya’ya saldırıldı ve bütün basın yayın materyellerine el konuldu. Almanya Devletinin bu uygulaması, Almanya’nın TC devleti ile nasıl kirli ve karanlık pazarlıklar içerisinde olduğunu göstermektedir.“