Home , Dünya , YPG Sözcüsü: Afrin’e saldırı olursa meşru savunmayı esas alırız

YPG Sözcüsü: Afrin’e saldırı olursa meşru savunmayı esas alırız

Türkiye’nin Suriye’nin Afrin kentine hava ve kara harekatı yapacağı belirtilirken Sputnik’e konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, Türkiye’nin müdahalesi durumunda kendilerini koruyacaklarını ve meşru savunmayı esas alacaklarını söyledi.

Edinilen bilgilere göre Türkiye’nin Suriye’nin Halep kentinin kuzeyinde yer alan YPG’nin elindeki Afrin kentine yapacağı harekatla ilgili Suriye sınırına ve Suriye içerisinde askeri yığınak yaptığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mehmud, Türkiye’nin Afrin sınırına askeri sevkiyat yaptığını doğruladı.

Afrin’e yönelik hiçbir müdahaleyi kabul etmeyeceklerini ve Afrin’i koruyacaklarını vurgulayan Mehmud, şöyle devam etti:

„Türkiye askerlerini ve silahlarını Suriye topraklarına getirdi. Azez ve Mare bölgesinde konuşlandırmış. Suriye sınırına da sevkiyat yapıyor. Bu sevkiyatların amacı Telrıfat içindir. Türkiye Afrin’e de saldırmak istiyor. Hangi yerden saldırı olursa olsun Afrin’i koruyacağız. Meşru savunma çizgisini esas alacağız.“

‚TÜRKİYE HALKLARINDAN BİR SÜRÜ İNSAN BİZLE IŞİD’E KARŞI SAVAŞTI‘

„Esasında Türkiye değil yönetimi yani AKP yönetimi Kuzey Suriye ve Rojava devrimini hedef alıyor. Türkiye halklarından bir sürü insan bizle IŞİD’e karşı savaştı. Şehit oldular. Tabka’da Türkiyeli bir sürü devrimci insan IŞİD’e karşı savaştı. Türkiye halkları Rojava devrimi için fedakarlık çok yaptılar. Bundan dolayı biz diyemeyiz Türkiye Rojava’ya karşı savaşıyor. Biz diyebiliriz ki AKP yönetimi saldırıyor. Erdoğan yönetimi Rojava devriminden biraz rahatsızdır. Rojava’da eşitlik, özgürlük ve halkların kardeşliğini esas alan bir proje kurulduğu için ve Türkiye halkları bundan etkilendiği için Erdoğan yönetimi rahatsız oluyor. Kendi hükümdarlığı için tehlike görüyor. Ondan dolayı Afrin’e Rojava’ya müdahale etmek istiyor. Türkiye’de zaten birçok konuda karışıklık vardır.“  (sputniknews)