Anasayfa , Haberler , “Türkiye iş cinayetlerinde rekora koşuyor”

“Türkiye iş cinayetlerinde rekora koşuyor”

izmir_4İZMiR-08-09-2014- HDP İzmir İl Örgütü, 6 Eylül günü İstanbul’da Torunlar GYO’ya ait rezidans inşaatında yaşanan iş cinayetini yaptığı bir eylemle protesto etti.

Saat. 19.30’da Sevinç Pastanesi önünde bir araya gelen kitle, işçi baretlerinin üzerine kanı temsilen kırmızı boya dökerek “İş kazası değil cinayet, katil sermaye hizmetkârı AKP” yazılı pankart açtılar.

Partizan ve YDG’nin de katıldığı eylemde, yapılan konuşmada, son yıllarda iş cinayetinde çok ciddi bir artışın yaşandığına dikkat çekilerek bunun başlıca sorumlusunun AKP hükümeti olduğu dile getirildi.

Kitlenin sık sık “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarını haykırdığı eylemde, HDP adına basın açıklamasını il eş başkanı Cavit Uğur okudu.

Türkiye de savaşlardan, salgın hastalıklardan daha çok insanın iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Cavit Uğur, cinayetin yaşandığı Torunlar GYO’nun sahibi Aziz Torun’un AKP kongrelerinde boy verdiği ve şirketin 2014 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 96,5 oranında artırarak 271 milyon kar elde ettiğini, altı aylık karını neredeyse yüzde 100 arttırdığına dikkat çekerek Türkiye’nin iş cinayetlerinde rekora koştuğunu söyledi.

“ Sadece ağustos ayında 158 işçi hayatını yitirdi. Yılın ilk 8 ayında ise 1270 işçi ve emekçi aramızdan ayrıldı. AKP hükümeti büyük bir aymazlık içinde göz göre göre, yaşanan işçi katliamlarını adeta cinayet filmi izle gibi izliyor” denilen açıklamada işçi ölümleri ve aşırı kar hırsı üzerine kurlu taşeron sisteminin işçilere kölece çalışma koşullarını dayatan ekonomi politikalarının arkasında AKP hükümetinin olduğunun altı çizildi.

Sloganlarla devam eden açıklamada, çalışma bakanının istifa etmesi başta Torunlar GYO sahibi ve yöneticileri olmak üzere bütün sorumluların yargılanması istendi.

Eylem, 8 Eylül günü KESK; DİSK ve TMMOB tarafından saat. 18.00’de Sümerbank’ta yapılacak eylemin duyurusuyla sona erdi.