Anasayfa , Avrupa , YDG’nin 29. Kongresi Başarıyla Gerçekleşti

YDG’nin 29. Kongresi Başarıyla Gerçekleşti

HABER MERKEZİ|28.03.2022| Yeni Demokratik Gençlik “Gençliğin Mücadele Ruhuyla Sokaklara, Direnmeye!” şiarıyla 29. Kongre’sini başarıyla gerçekleştirdi.

26 Mart – 27 Mart tarihlerinde, Mannheim’da gerçekleşen Kongre’ye Almanya, İsviçre, Fransa, İngiltere, Avusturya ve Hollanda’dan delegeler katılım sağladı. Kongre farklı ülkelerden gelen delegelerin tespiti ile başlatıldı. Daha sonra ise devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleşti. Gerçekleşen saygı duruşu sonrası MYK adına bir konuşma yapıldı. Yapılan  konuşma sonrası ise MYK tarafından 2 yıllık faaliyet raporu delegelere sunuldu. Faaliyet raporunu dair yürütülen tartışmalarda YDG’nin özellikle korona süreciyle birlikte yaşadığı sorunlara dair eleştiriler sunuldu. MYK tarafından yapılan raporun özeleştirel bir biçimde ele alınması ise olumlu bir şekilde değerlendirildi.

Faaliyet raporunun tartışılmasından sonra MYK tarafından gelecek döneme yönelik belirlenen siyasi perspektif yazıları tartışıldı. Irkçılık,  genç kadın, kadro ve eğitim sorunlarının olduğu siyasi perspektif yazısında gelecek dönem için belirlenecek yönelimlere dair önemli tartışmalar yürütüldü.  Yapılan tartışmalar sonucunda genç kadın komisyonu ve eğitim çalışmaları için, eğitim komisyonu oluşturulması kararlaştırıldı. Kongre’nin ilk günü kültürel faaliyet ile bitirildi.

İkinci gün siyasi perspektif yazılarına alanlardan gelen önerilerin oylanmasıyla devam edildi. Yapılan öneriler sonucunda önümüzdeki dönem YDG’nin yönelimi ortaya çıktı. Siyasi perspektif yazılarının tartışılmasından sonra ATİK eş başkanı Süleyman Gürcan kongreyi ATİK adına yapılan bir konuşmayla selamladı. Kongre’de gerçekleşen tartışmaların önemine vurgu yapan ATİK eş başkanı, tartışmalar sonucunda ortaya çıkacak yönelimin YDG’ye katkı sağlayacağını söyledi.

Yeni Kadın tarafından yapılan konuşmada ise YDG’nin kongresi ve genç kadın perspektifi selamlanırken aynı zamanda emperyalistlerin kar hırsları için yürüttükleri savaşlar kınandı. Kongre boyunca dost kurumlar tarafından da mesajlar sunuldu. Kommunistischer Aufbau, Young Struggle, Socialist Youth Movement, Rebell, Britanya Gençlik Hareketi ve Türkiye’de çalışmalarını sürdüren Yeni Demokrat Gençlik tarafından Kongre selamladı.

Kongre 29. MYK ve Denetim seçimi ile devam etti. Oluşturulan Merkezi Yönetim sonrası ülkeler tarafından yapılan önergeler sunuldu. Sonrasında ATİK Kongresi’ne delegeler seçildi. Dilek ve temenni bölümünde delege ve misafirler söz alarak yeni sürece dair konuşmalar gerçekleştirdi. Kongre ‘’Birlik, Mücadele, Zafer, Yaşasın ATİK, YDG ve Yeni Kadın’’ sloganı ile sonlandırıldı.