Home , Avrupa , YEK-KOM Eski Başkanı Ahmet Çelik’e 3 Yıl Ceza!

YEK-KOM Eski Başkanı Ahmet Çelik’e 3 Yıl Ceza!

DÜSSELDORF |24.01.2017| YEK-KOM eski başkanlarından Ahmet Çelik Almanya’nın ceza yasasının 129 a/b paragrafına dayanılarak Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi tarafından 3 yıl hapis cezası verildi. 
Düsseldorf mahkemesinin 7. Ceza Dairesi tarafından sürdürülen davanın 24 Ocak 2017 tarihindeki 35. duruşmasında, “yabancı bir terör örgütüne” üye ve yönetici olma ve PKK’nin Almanya’da orta bölesi sorumluluğunu yürütmeyle suçlanarak, 3 yıl hapis cezası onandı.
Mahkeme heyeti; Ahmet Çelik davasında çeşitli kanıtları değerlendirdiklerini, yapılan görüşmeler, telefon görüşmeleri ve e-maillerin takibi, verilen ifadeler, takip sürecindeki istihbarat birimlerinin verdikleri belgelere dayanarak bu cezayı verdiklerini iddia etti. 
Mahkeme heyeti, Türk devleti ile Kürtler arasında geçmişten beri var olan çatışmalar, geliştirilen ırkçılık, Kürtlere yönelik katliamlara değinirken, Ahmet Çelik’inde bunlardan fazlasıyla etkilendiği, ailesinin iki ferdinin öldürüldüğü ve kendisinin de Türkiye’de yaşamını sürdürme olanakları kalmadığı için Almanya’ya geldiğinin de vurgusunu yaparak, tüm bunlara rağmen PKK’nin yabancı bir “terör” örgütü olduğundan ve kendisinin de bu örgütün üyesi ve orta eyalet sorumlusu olmasından kaynaklı hapis cezasına çarptırıldığını belirtti. 
Ahmet Çelik’in mahkemesi sürecinde Avukatlarının bir çok belge sunmalarına rağmen ve mahkemenin sunduğu araştırma uzmanının Türk devletinin Kürtlere yönelik katliamcı politikaları konusunda rapor sunmasına rağmen hapis cezasının verilmesi, Alman devletinin Kürtlere yönelik, devrimci ilericilere yönelik düşmanlığının bir sonucudur. Kürtlerin demokratik örgütlenmesinin başkanlığını yapmış ve hakkında Almanya’da işlediği her hangi bir “suç”un ispatlanmadığı mahkeme delillerinden sabit olmasına rağmen hapis cezası verilmesi bu politikanın sonucudur. Ama unutulmamalıdır ki; Kürtlerin ve Devrimcilerin faşist Türk devletine karşı yürüttükleri mücadele terörizm asla ve asla değildir, haklı ve meşru bir mücadeledir.
scroll to top