Home , Haberler , YDK’dan Hande Kader için eyleme çağrı

YDK’dan Hande Kader için eyleme çağrı

handekaderYakılarak katledilen trans kadın Hande Kader için yapılacak eyleme çağrı yapan YDK “21 Ağustos Pazar günü Hande’nin duyulmayan sesini haykırmak için, hayatlarımız için, hayatı çalınan kadınlar için sokaklarda olacağız” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni Demokrat Kadın, yakılarak katledilen trans kadın Hande Kader için 21 Ağustos Pazar günü, saat 19.00’da, Taksim-Tünel’de yapılacak eyleme çağrı yaptı. Hande’nin bedeninin hala morgda bekletildiğini ve katilin de aramızda dolaştığını hatırlatan YDK, katiller için “Onlar yalnız değil” dedi.

 

“Onlar yalnız değil!”

Arzu Has’ın, Çağla Joker’in, Dora Özer’in, Çingene Gül’ün yaşamına göz dikenler, 23 yaşındaki Hande’nin gencecik bedenini yakanlar gücünü heteroseksist toplum düzeninden alıyor” diyen YDK, “Translara okul-iş yaşamını zindan eden, seks işçiliğinden başka iş olanağı bırakmayan, aynı gece birlikte olduğu kadına ölümü reva gören, Figen’i, Eylül Cansın’ı intihara sürükleyen ikiyüzlü ahlak anlayışından alıyor. Trans katillerini cezasız bırakan, failin ‘ters ilişki teklif etti, öldürdüm’ savunmasına dayanarak ‘haksız tahrik’ indirimleri uygulayan yargıdan alıyor. Onlar bu suçu birlikte işliyor” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

 

“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”

Açıklamada “Bizler ayrımcılık ve nefret dolu yasalar ve politikalarla, kendisinin farklı gördüğü hiçbir şeye/kişiye yaşam hakkı tanımayan bu düzeni tanımıyoruz! Homofobik, transfobik, bifobik saldırılara karşı LGBTİ’lerin taleplerini taleplerimiz kabul ediyor; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinin Anayasa’nın ‘eşitlik’ ilkesi altında güvenceye alınmasını, nefret suçlarına karşı yasal düzenlemeler yapılmasını istiyoruz! Nefret suçlarının etkili bir şekilde soruşturulmasını, kadın ve LGBTİ cinayetlerinde indirimlere son verilmesini talep ediyoruz” denildi.

Bizler, trans ve natrans kadınlar olarak nefrete bir ‘kurban’ daha vermeyeceğiz, bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Bizler hayatlarımızı sokakta bulmadık, sokaklarda kaybetmeyeceğiz” diyen YDK, Hande için adalet istedi ve eyleme çağrı yaptı.