Anasayfa , Haberler , YDG’nin 10. Konferansı Başladı

YDG’nin 10. Konferansı Başladı

ydggDersim: “Faşist ablukalara, katliamlara karşı kesintisiz direniş” şiarıyla gerçekleşen YDG’nin 10. konferansı yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Zazaca yapılan açılış konuşmalarının ardından başta Şahverdi şehitleri olmak üzere Ankara ve Suruç katliamlarında hayatını kaybedenler ve tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından YDG’nin bir yıllık faaliyet sürecini anlatan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Bunun ardından Geçmiş Süreç Sunumu ile tartışmalara başlandı.

 

YDG’nin Bir Yıllık Süreci Değerlendirildi

Geçmiş süreç değerlendirmesinde;  Şubat – Mart aylarında yürütülen Newroz Kampanyası, Berkin Elvan Kampanyası, 1 Mayıs Süreci, 18 Mayıs Süreci, 7 Haziran Seçim Çalışması, Yaz Süreci Evvel Temmuz / Dersim Festivali, Cizre Süreciile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Genel olarak tartışmalar YDG’nin refleks gösterme kabiliyeti, komisyonların işletilebilme düzeyleri, kitle ile ilişkilenme ve halk gençliğini örgütleyebilme üzerinden tartışmalar şekillendi.

9. Konferansla birlikte YDG’nin çalışmalarının ana eksenini oluşturan Kürt ulusal sorununda özne olma  eğiliminden doğru Newroz  süreci tartışıldı . Burada YDG şovenizmle mücadele konusunda yürüttüğümüz çalışmalara dair vurgular yapıldı .

 

Devlet Kürt Halkı İle İlişkilenen Her Kesimi Katletmekte

Devletin 7 Haziran seçimlerinden sonra artan katliamlarına ve baskısına dair vurguların yapıldığı konuşmalarda ; ” Devletin Kürt halkı ile ilişkilenen, yakından uzaktan bu meseleye temas eden her kesimi katletmeye yöneldiğinin görüldüğü, son yedi ay içerisinde Suruç’tan, Ankara’ya, Cizre’ye, Sur’a kadar devlettin katlettiği bütün insanlar Kürt halkı ve dünya halkları için mücadele eden insanlar oldukları ve bu yüzden devlet tarafından katledildiklerine dair vurgular yapıldı.” Devlet Kürt halkı ile ilişkilenen her kesimi katletmek eğilimindeyken Biz YDG olarak Kürt halkının yanında olmayı ve nerede bir katliam var ise oranın halkının yanında olmayı kendimize görev bilmeliyiz. ” şeklinde vurgular yapıldı.