Home , Avrupa , Yangında hayatını kaybeden Mülteciler için “sessiz protesto”

Yangında hayatını kaybeden Mülteciler için “sessiz protesto”

multeciler_icin_sessiz_yuruyusHAMBURG |09-02-2014 |  Hamburg’ta çoğunluğu Ortadoğulu mültecilerin barındığı Eimsbütteler Caddesi üzerindeki binada 5 Şubat Çarşamba akşamı çıkan yangında hayatını kaybeden Pakistanlı anne (33) ve iki çocuğu (6 ve 7) için 9 Şubat günü protesto yürüyüşü düzenlendi.

Üç kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangını, Almanya’da yürütülen iltica politikasının bir sonucu olarak değerlendiren Almanya Antifa örgütünün düzenlediği yürüyüşe Almanya Sol Parti (Die linke) ve Marksist Leninist Parti Almanya (MLPD) destek verdi. Ayrıca ATİF ve diğer Türkiyeli göçmen kurumların da içerisinde yer aldığı Almanya Demokratik Güçbirliği Platformu bileşenleri de eylemdeki yerini aldı.

“Almanya ırkçı saldırılara çanak tutuyor”

Organizasyon komitesi tarafından yapılan açıklamada, “3 kişinin ölümü ve 30 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangın, Almanya’daki yürütülen iltica politikasının bir sonucudur” denilerek, “Avrupa sınır yetkililerinin uygulamaları sonucu Lampedusa ve Ceuta’da mülteciler boğularak ölmektedir. Almanya’da ise uygulanan yoğun polisiye kontroller ve özel yasalar sonucu, ırkçı saldırılara çanak tutulmaktadır” denildi.

Açıklamada, mültecilerin toplu olarak birarada ikamet ettiği yerleşim alanlarının uzun zamandır eleştiri konusu olduğu belirtilerek, bu duruma acilen son verilmesi istendi.

Ayrıca Demokratik Güçbirliği Platformu adına da bir açıklama yapıldı.

1000 civarinda katılımın olduğu yürüyüş Sterschanze Tren İstasyonu’nda başlayıp yangının çıktığı binanın önüne kadar devam etti. Bina önünde çiçeklerin bırakıldığı eylem boyunca eylemciler slogan atmadan yas havası içerisinde yürüdüler.

hambhamb1hamb3hamb4