Home , Avrupa , #YalnızDeğilsin

#YalnızDeğilsin

İSVİÇRE|30.11.2020|Zürih’te 29.11.2020 Pazar günü, Yeni Kadın aktivisti kadınlar pandemi önlemlerini alarak biraraya geldiler ve kadına yönelik şiddetle mücadele konulu bir sohbet gerçekleştirdiler.

Kadınlar o günkü toplantının içeriğini ve hedeflerini şöyle anlattılar. “Gerçekleştirdiğimiz sohbette, birbirimizin anlattıklarından ve paylaştığımız deneyimlerden çıkarttığımız sonuçlarda bir kez daha farkına vardık ki; kadınlar olarak yaşamın bütün alanlarında şiddete maruz kalıyoruz. Özellikle de göçmen kadınlar olarak çok fazla şiddet alanları/ilişkileri içinde buluyoruz kendimizi. Evimizde, ailemizde erkek şiddeti, işyerinde çokça maruz kaldığımız cinsel, psikolojik şiddetin yanı sıra ekonomik şiddet, mülteci gerçekliğinde devletlerin ayrımcı/ötekileştiren yasalarıyla maruz kaldığımız devlet şiddetinin yanı sıra, erkeğe bağımlılık ortamında yaşadığımız erkek şiddetine boyun eğme zorunluluğu, her alanda yaşam alanlarımızı daraltıyor, bizi baskı altına alıyor. Ortak ürettiğimiz sloganla kendimiz de dahil, tüm kadınları maruz kaldığımız şiddete karşı mücadelede cesaretlendirmek, güçlendirmek istedik.

Şiddetle olan deneyimlerimizi birbirimizle paylaşarak, normalleştirmenin aksine birbirimizden öğrenip, şiddetin farkına varalım, güçlenelim istedik. Kadınlar arasında güven ilişkileri kurarak bunun mümkün olacağını biliyoruz. Sözümüzle, giyisilerimizle, tercihlerimizle yargılandığımız ataerkil sistemde en çok kadının kadına olan desteğine ve sınıf bilinciyle cinsiyet bilincinin harmanlandığı kadın örgütlerine ihtiyacımız var. Birbirimizden ve örgütlülüğümüzden aldığımız güçle cesareti kuşanıp ortak çözümlerimizi oluşturuyoruz ve şiddete karşı mücadeleyi güçlendiriyoruz.” Son olarak; “Almanca «Frauen, brechen wir aus Gewaltbeziehungen aus, denn: KeineAlleine!» yazılı pankartımızı, şehrin işlek bir caddesine asarak, şiddete karşı mücadele eden kadınların var olduğunu, mümkün oldukça en geniş kadın kitlesine duyurmak istedik. Ayrıca, Zürih`te yüzlerce kadının dahil olduğu, “#KeineAlleine”; yani “#YalnızDeğilsin” kampanyasının da bir parçası olduk böylece.” diyerek, sözlerini bitirdiler.

scroll to top