Home , Avrupa , Viyana’da Piroğlu’na Özgürlük Eylemi

Viyana’da Piroğlu’na Özgürlük Eylemi

VİYANA| 20.06.2024| Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da tutsak bulunan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu için Viyana’da basın açıklaması düzenlendi. Avrupa Demokratik Güç Birliği Avusturya bileşenlerinin Sırbistan konsolosluğu önünde düzenlediği eyleme onlarca kişi katıldı. “Sırbistan insan haklarını çiğniyor; Ecevit Piroğlu’na özgürlük!” pankartının taşındığı eylemde Avrupa Demokratik Güç Birliğinin basın metni okundu.

“KİM NE YAPACAKSA ŞİMDİ YAPMALI!”

Keyfi uygulamalarla tutsak edilen Piroğlu’nun durumuna dikkat çekilen konuşmada „Açlık grevinin 130’lu günlerine gelen Ecevit Piroğlu’nun hayatını kurtarmak bizim elimizdedir. Tamamen haklı ve meşru taleplerle direnişini sürdüren Ecevit Piroğlu’nun hayati tehlikesinin sona ermesi ve özgürlüğüne kavuşması için “KİM NE YAPACAKSA ŞİMDİ YAPMALI” diyoruz.” denildi.

Young Struggle adına yapılan konuşmada Ecevit Piroğlu’nun Gezi Parkı direnişinden Rojava’ya kadar nerede bir mücadele ve direniş varsa orada olduğu ifade edilirken, konuşmada „Erdoğan rejimi ile iyi ilişkiler kurmak çok daha önemli, çünkü devrimcilere örnek oluşturmak büyük bir çıkar. Bu yüzden Ecevit 120 gündür açlık grevi yaparak serbest bırakılması ve insan hakları için protesto ediyor. Sağlık durumu bu süreçte ciddi şekilde kötüleşti. Sırbistan hükümeti Ecevit Piroglu’nu derhal serbest bırakmalıdır!” dendi.

“ECEVİT PİROĞLU DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!”

KOMintern adına yapılan konuşmada ise Piroğlu’nun enternasyonalist bir devrimci olduğu ifade edildi. Sırbistan devletinin Türk faşizmi ile kirli pazarlıklarının derhal sonlandırılması ve Piroğlu üzerinde uygulanan tüm baskıların durdurulması gerektiği belirtildi.

Tutsakların Sesi Platformunun açıklamasının da okunduğu eylem “Piroğlu’na özgürlük!” “Politik tutsaklara özgürlük!” ve „Yaşasın enternasyonal dayanışma!” sloganları ile bitirildi.