Home , Avrupa , Viyana’da ikinci Rosa Luxemburg Konferansı gerçekleştirildi!

Viyana’da ikinci Rosa Luxemburg Konferansı gerçekleştirildi!

VİYANA |05.03.2019| Viyana’da ikinci Rosa Luxemburg Konferansı gerçekleştirildi.

“HAREKET ETMEYEN ZİNCİRLERİNİ FARKEDEMEZ” Rosa Luxemburg

İlki 2018’de “Sizin Düzeniniz Kum Üzerine Kurulu” şiarıyla gerçekleştirilen, Avusturya ve uluslararası alandan ilerici kuruluşların katılım sağladığı ve renkli tartışmaların yaşandığı Viyana Rosa Luxemburg Konferansı’nın ikincisi 01 – 02 Mart 2019 tarihleri arasında “Hareket Etmeyen Zincirlerini Farkedemez” şiarıyla, gerçekleştirildi.

Tüm Avrupa’da sağcılığın, ırkçılığın, faşizmin yükseldiği bir süreçte farklı ülkelerden ilerici devrimci kurumların biraraya gelerek Rosa Luxemburg ve yoldaşlarının verdiği mücadeleyi, 1900’lerin Avrupasın’daki siyasal süreci ve bugünü değerlendirmesi olumlu karşılandı.

2017 Berlin konferansında Rosa Lüksemburg Stiftung’un, ‘Viyana’da da  bir konferansın gerçekleştirilmesi’ önerisi doğrultusunda geçen yıl ilki gerçekleştirilen bu konferansın her yıl yapılması karar altına alındı. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen konferansta Yeni Kadın da stant açtı.

Cuma günü saat 15.00 te kısa bir açılış ve selamlama konuşması ile start verilen konferansın ilk günü; çeşitli kültürel etkinliklerle sona erdirldi.

2. gün Rosa’nın hayatını ve mücadelesini anlatan tek kişilik tiyatro oyunu ile açılan konferans, farklı siyasal gündemlerin tartışıldığı atölye çalışmaları ve öğleden sonra gerçekleştirilen açık oturum ile devam etti. Açık oturum tartışmalarında Venezuella’dan katılan konuşmacı, Venezuella’daki kadınların toplumsal yaşamdaki yerlerini anlatıldı. Fransa’dan katılan konuşmacı Fransa’da sarı yelekliler eylemi ve bu eylemlerde kadınların rolüne değinirken Avusturya’dan katılan konuşmacı da Avusturya’da sosyal hak gasplarını ve hükümeti protesto için her Perşembe gerçekleştirilen eylemleri anlatırken Avusturya’da kadınların durumuna değindi.

Açık oturum sonrası kültürel etkinlik ile konferanz sona erdirildi!

Yeni Kadın olarak açılan stantta Rosa Luxemburg’un katledilişinin 100. Yıldönümüne ilişkin dağıtılan bildiriler, Rosa’nın hayatını ve mücadelesini anlatan Yeni Kadın dergisi, Konferans salonunda asılı Yeni Kadın imzalı büyük Rosa pankartı ve yine Rosa’nın resmi olan Yeni Kadın önlükleri ile görsel açıdan zenginlik ilgi topladı.

 

scroll to top