Home , Avrupa , Viyana’da Hanau Katliamı Protesto Edildi

Viyana’da Hanau Katliamı Protesto Edildi

VİYANA|21.02.2022| Hanau’da 19 Şubat 2020 de gerçekleştirilen ve dokuz gencin canına mal olan ırkçı katliamın yıl dönümünde miting ve yürüyüşle katliam lanetlenirken, katledilen göçmen gençler de anıldı. “Afettmek yok, Unutmak yok“ mottosuyla yapılan etkinlik de, anti faşist gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti. 

Saat 17:30 da Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşadığı 16. Viyana’nın Yppen Meydanı’nda bir canlı müzik eşliğinde başladı. Daha sonra kurumlar adına yapılan konuşmalarla devam etti. ATİK adına yapılan konuşmada Hanau Katliamı’nın gerçek sorumlularının ortaya çıkarılmak istenmediği, ırkçılığın temelinde kapitalist-emperyalist sistem olduğu ortaya konuldu. Hayatın her alanında karşımıza çıkan ırkçılığa, ayrımcılığa karşı mücadelenin gerekliliğine ve geliştirilmesine vurgu yapılarak, ırkçılığa karşı mücadele kapitalizme-emperyalizme karşı mücadeleden geçtiğine vurgu yapıldı.

ATİK adına yapılan konuşmadan sonra yürüyüşe geçildi. Yol boyunca katliamı lanetleyen, dayanışmaya vurgu yapan, faşizme, ırkçılığa karşı birlikte mücadelenin önemini belirten sloganlar güçlü bir şekilde atıldı. Türkiyeli yapılardan sadece ATİK, Yeni Kadın ve YDG’liler etkinlikte yerlerini aldılar.

Kortej yürüyüş esnasında tam 19:02 de durdurularak katledilen dokuz göçmen genç için saygı duruşu yapıldı. Şehrin en kalabalık caddelerinden geçerken, kitlenin yoğun ilgisini çekiyordu. İki buçuk saatlik yürüyüşten sonra bitiş alanı olan Menschenrecht Meydanı’na varıldı. Pankartlar ve resimler yerlere serildi, mumlar yakıldı, karanfiller konuldu. Kapanış konuşmasıyla etkinlik sonlandırıldı.

 

scroll to top