Anasayfa , Avrupa , Viyana’ dan Çapulcular ‘’Taksime Selam, Direnişe Devam’’ dediler.

Viyana’ dan Çapulcular ‘’Taksime Selam, Direnişe Devam’’ dediler.

tutsak_partizanlardan_taksim_aciklamasiViYANA |09-06-2013 |Taksim Gezi Parkı ile başlayıp ülkenin dört bir yanına yayılan direniş  toplumun tüm ezilen kesimlerini de içine alarak devam ediyor. Çünkü toplumun kendi  içinde biriktirdiği yılların acısını haykırmak istiyor. Acıları paylaşarak azaltmak,kanayan yaraları birlikte sarmak istiyorlar. ‘’Ateş düştüğü yeri yakar’’ misali,  yoksullara, emekçilere dayatılan;  örgütsüzlük, sendikasızlık, güvencesizlik, taşeronlaştırma, köleleştirme, temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılması, paralı eğtimi, ‘barış’ adı altında tasviye, ‘açılım’ adı altında yok sayma, ‘kentsel dönüşüm’ adı altında barınma hakkının ellerinden alınması, çevreyi katlederek doğayı yaşanmaz, yeşilinden nefes alamaz, sularından içemez hale gelen toplum bu sayılanları ve sayılacak nicelerini iliklerinde hissettiler/yaşadılar.

Ezber bozuldu, er yada geç bozulacaktı. Kısa bir dönemde yayılan bu direnişin boyutu, süresi, diriliği, katılımcıları ve süresiyle çıkarılacak derslerle dolu. Burjuva – feodal devletin istediğini yapamıyacağı, son sözün daha söylenmediğini, halka güvenmeyenlerin ‘bu halktan bir halt olmaz’ diyerek kendi bitmişliklerini kapatmaya çalışanların yedikleri tokatın anını yaşıyoruz. Korku cenderesinin parçalanarak, bir direniş destanı yaratan halkın nelere kadir olabileceğini gördük. Anı ve geleceği ile doğru görülüp/okunmak zorunda ki özlenen güzel günlerin gelmesini hızlandırsın. Kısacası ok yaydan çıkmış, bu işin geri dönüşü yok artık. ‘Her yer Taksim, her yer Direniş’, ‘Direne Direne Kazanacağız’ sloganlarının haykırılarak dünyaya yayıldığı bu süreç geliştirilerek, zenginleştirilerek tüm alanlarda hak ettiği desteği bulması çabasında bir an olsun teredüte yer verilmemeli. Geniş birlikteliklerin buna vesile olmasını önemsemeliyiz.

Yıllardır özlenen bu direnişin Avusturya’da da kamuoyu yaratması, bilinmesi ve tavır konmasına itinaden ATİGF ve Partizan’ın da içinde yer aldığı çeşitli kurum ve kuruluşların ortaklaştırılarak yaptıkları etkinliklerin üçüncüsü gerçekleştirildi. Avusturya’nın Viyana şehrinde gerçekleştirilen yürüyüşün çağrı ve düzenlenmesi ATİGF – Partizan’ın da içinde bulunduğu ‘Devrimci Güç Birliği’ tarafından yapıldı.

Sovyet yada özgürlük anıtının bulunduğu Schwarzenbergplatz alanında, kitle saat 17:00 sularında toplanmaya başladı. Kısa bir dönemde kalabalığın oluşmasıyla sloganlar atılıp, konuşmalara başlandı. Yapılan program dahilinde, tüm katılan yapıların bayraklarının ve kitlenin iç içe olduğu, ‘Devrimci Güç Birliği’nin ortak pankartının en önde tutulduğu kortejler oluşturularak yürüyüşe geçildi. İlk uğrak yeri TC Büyükelçiliği oldu. Orda yapılan konuşmalar ve atılan sloganlardan sonra tekrar yürüyüşe geçildi. Çeşitli kalabalık caddelerden geçilerek Ring üzerinden, Avusturya Başbakanlığı ve Cumhurbakanlığın bulunduğu Ballhausplatz alanına gelindi. Yolboyunca olduğu gibi burada da sloganlar atıldı, Almanca- Türkçe konuşmalar yapıldı. ‘Devrimci Güç Birliği’ katılımcıları adına hazırlanan bir dosyayı, temsilciler tarafından Başbakanlığa vermek üzere içeri girdiler. Neden ve niçinlerin anlatıldığı görüşmeden sonra dosya sunulduktan sonra, heyet tekrar alana döndü. Yine çeşitli kurumlar adına yapılan konuşmalardan sonra müzik eşliğinde halaylar çekildi.

Binlerce duyarlı, coşkulu, heycanlı insanın katıldığı yürüyüş, saat 21:00 sularında bitirildi. Sonlandırma konuşması  yeni etkinliklerde buluşmak, yapılacak eylemliklere daha duyarlı olmak, güçlerimizi birleştirdiğimiz oranda başarı şansımızın artacağı ve mücadelemizde başarı dilekleriyle sonlandırıldı.