Anasayfa , Bildiriler , UPOTUDAK’tan Hıdır Gönek’e İlişkin Açıklama

UPOTUDAK’tan Hıdır Gönek’e İlişkin Açıklama

UPOTUDAK | Şubat sonunda kırmızı bülten araması gerekçesiyle Yunanistan’da, Yunan güvenlik güçleri tarafından tutuklanan  devrimci gazeteci Turgut Kaya’ya yardım etmek için yanında bulunan Hıdır Gönek te, “insan kaçakçılığı” gerekçesiyle tutuklanmıştı.

10 Temmuz günü Komutini Eyalet Mahkemesi’nde görülen Hıdır Gönek’in 3. duruşmasında hakim, şartlı tahliye kararı verdi. Hıdır Gönek, mahkemenin şartlı tahliye kararından sonraki yaklaşık 10 gün içinde oturumunun olduğu geldiği ülkeye sınırdışı edilmek üzere, Komotini cezaevinden emniyet müdürlüğüne bağlı bir karakola sevk edildi. Avukatlar ve onu destekleyen politik çevreler bu yeni durumla ilgili gelişmeleri çok yakından takip ediyorlar.

Mahkemede H. Gönek’e savcı tarafından dayatılan “insan kaçakçılığı” suçlaması, savunma avukatlarının savunuları ile önemli oranda boşa çıkarıldı.

H.Gönek’in uzun yıllardır ATİK aktivisti ve politik bir kimliğe sahip olduğuna dair, UPOTUDAK temsilcisinin mahkemedeki şahitliğini de gözönünde bulunduran duruşma hakimi; H.Gönek’e kısa süreli bir uyarı cezası verilmesine ve ceza ertelemesi yapılarak, şartlı tahliye edilmesine karar verdi.

Sağlık ve moral durumu, içinde olduğu zorlu koşullara rağmen oldukça iyi olan aktivistimiz Hıdır Gönek, devrimci gazeteci Turgut Kaya’yı ve kendisini sahiplenen bütün örgütlere ve duyarlı bireylere teşekkür ediyor ve dayanışmacı selamlarını iletiyor.

Hıdır Gönek Enternasyonal Dayanışma ile Özgürlüğüne Kavuşacak

Aktivistimiz Hıdır Gönek’i özgürlüğe kavuşturmak, savunma avukatlarının önemli bir başarısı olduğu kadar, aynı zamanda Turgut Kaya’ya ve Hıdır Gönek’e özgürlük kampanyası aktivistlerinin ve enternasyonal destekleyicilerin ortak bir başarısıdır da.

“Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük” talebimizin bu somut kampanyası, bundan böyle Turgut Kaya’nın da özgürlüğüne kavuşmasına kilitlenecektir. Devrimci tarihçi ve gazeteci Turgıt Kaya, özgür bırakılana dek kampanyamız kesintisiz devam edecektir.

Birçok defa olduğu gibi; aktivistimiz Hıdır Gönek’in özgürlüğüne kavuşması özgülünde de, devrimci dayanışmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Uluslararsı Kamuoyuna ortak mücadelemizin başarı müjdesini verirken, bize destek sunan, dayanışma örneği sergileyen bütün bireylere, örgütlere, kurumlara teşekkür ediyor, bu dayanışma ruhu, inancı ve bilincinin yükselerek kesintisiz devam edeceğine inanıyoruz.

  • YAŞASIN ENTERNASYONAL DAYANIŞMA!
  • DEVRİMCİ GAZETECİ TURGUT KAYA’YA ÖZGÜRLÜK!
  • BÜTÜN POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK!

UPOTUDAK

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi