Anasayfa , TÜRKİYE , Sincan’da Çocuk Tutsaklara Saldırı

Sincan’da Çocuk Tutsaklara Saldırı

sincan_cocukANKARA | 03-01-2014 | Geçtiğimiz günlerde Sincan Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’nde çocuk tutsaklara yönelik gerçekleşen saldırılarla ilgili İHD Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İHD, Tuhad-Fed ve BDP Hukuk Komisyonu tarafından yapılan açıklamada; “Konuya ilişkin suç duyurusu yapılmış olup bu saldırının da devlet güvenlik güçlerince yapılan bütün saldırılar gibi cezasız bırakılmaması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiriz.” denildi.

1 Ocak günü gerçekleşen saldırı sonrası görüşe giden aileler çocuklarını darp edilmiş şekilde görünce bu durumu hemen İHD, Tuhad-Fed ve BDP Hukuk Komisyonu’na bildirdi. Üç kurumun avukatları dün akşam hapishaneye giderek saldırıya maruz kalan 12 çocukla görüştü. Görüşmede, bütün çocukların yara bere içinde, kıyafetlerine kan bulaşmış ve incecik kıyafetlerle olduğu söylendi.

Çocuklara dayak, gaz, işkence…

Basın açıklamasında, çocuklarla yapılan görüşmede yapılan saldırı şu şekilde ifade edildi; “Çocukların anlatımına göre olay C10 Koğuşunda 01.01.2014 günü yapılan sayım esnasında hasta olan bir çocuğun yattığı yerden kalkmak istememesi ve gardiyanın sen aşağı inene kadar gitmiyorum demesi üzerine başlamıştır. Gardiyandan kendilerine saygılı davranmasını rica eden çocuklara ana avrat sinkaflı bir biçimde küfreden gardiyanla arbede başlamış bunun üzerine gardiyanın telsizle müdahale haberi üzerine odaya 40 civarı gardiyan girmiştir. C10 koğuşunda kalan 4 çocuğu teker teker döverek dışarı çıkarmışlar, koridorda da dövmeye devam etmişlerdir. C10 koğuşunda kalan görüşme yaptığımız çocuklardan bir tanesinin bu esnada sürekli kafasının duvara vurulması nedeniyle yüzünde 4cm uzunluğunda yüzüne yayılmış bir şekilde kırmızı ve mor renklerde ekimoz oluşmuştur. C10 koğuşunda yaşanan arbedeyi duyan ve aynı anda sayımda olan C12 koğuşunda ise çocuklar arkadaşlarının durumundan endişe ettiklerini ve onları görmek istediklerini belirtmişlerdir. Bunun üzerine gardiyanlar C12 nin kapılarını kapatmışlar içeride kalan çocuklar ise kapıları yumruklayarak slogan atmaya başlamışlardır.

Bu gelişmelerden sonra zaten sürekli tehdit edilen C12 koğuşu kendilerine de saldırı olabileceği için merdivenlerin önüne masaları koyarak saldırıyı engellemeye çalışmışlardır. Masalar nedeniyle yukarıya çıkamayan gardiyanlar yukarıya tazyikli su sıkmıştır.Müdür ve gardiyanlar alt kattan çocuklara inmelerini söylemişler arkadaşlarını görmeden inmeyeceklerini söyleyen çocuklar müdürle konuşurken su sıkılmaya devam edilmiştir. Çocuklar aşağı inmeyince koğuşa sarı renkli bir gaz sıkılmıştır. Gaz nedeniyle etkisiz hale gelen çocukları hem odadan çıkarırken hem müşahadeye götürürken sürekli dövmüşlerdir.  Çocukları tersten kelepçeleyerek müşahade odalarına atmışlardır. Birkaç saat müşahadede kelepçeli vaziyette bekletilen çocuklar önce cezaevindeki hastaneye ardından Sincan devlet hastanesine götürülmüşler burada doktorla iletişim kurmaları yanlarında bulunan askerlerce engellenmiştir. Hastaneden getirilen çocuklar bir kez de cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz bırakılmış gene dövülerek müşahade odasına götürülmüşlerdir. Camları açık olan müşahade odasında çocuklara ne yatak ne kıyafet verilmiştir. Sadece bir battaniye verilen çocuklar ertesi gün akşama kadar da aç bırakılmışlardır. Cezaevini ziyaretimizden bir iki saat önce muhtemelen heyet geleceği bilgisini alan cezaevi idaresi müşahade odalarına yatak vermiştir.”

Milletvekillerinin de Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’nde gitmek istemesinin sürekli engellenmek istenmesinin de anlamlı olduğu belirtilen açıklama konuya ilişkin suç duyurusunun yapıldığı ve bu saldırının da devlet güvenlik güçlerince yapılan bütün saldırılar gibi cezasız bırakılmaması için sürecin sonuna kadar takipçisi olunacağının ifade edilmesiyle sonlandırıldı.