Home , Avrupa , UPOTUDAK: “ Turgut Kaya Derhal Serbest Bırakılsın ! “

UPOTUDAK: “ Turgut Kaya Derhal Serbest Bırakılsın ! “

HABER MERKEZİ |30.05.2018| Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın bugün Yunanistan’da görülen duruşmasında Türkiye’ye iade kararı sonrası ATİK’e bağlı UPOTUDAK açıklama yaparak devrimci , demokrat kamuoyunu eyleme çağırdı.

UPOTUDAK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Şubat 2018’de interpol tarafından Yunanistan’a giriş yaparken tutuklanan Türkiyeli Devrimci, Turgut Kaya’nın  30 Mayıs’ta görülen duruşmasında mahkeme tarafından Türkiye’ye iade edilmesine karar verildi.

Türk devleti tarafından kırmızı bültenle aranan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya, Türkiye’de farklı aralıklarla yıllarca hapishanede kalmış işkencelerden geçmiştir.

2015 Nisan ayında Yunanistan’da tutuklanıp 40 gün sonra serbest bırakılan Kaya Türk devletinin başvurusuyla Şubat ayında yeniden tutuklanarak Koridallos hapishanesine gönderildi.

Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade kararı Yunanistan açısından utanç verici bir karardır. Türk devletinin devrimci muhalefete karşı katliamlar dahil her türlü saldırıyı yaptığı bu süreçte bir devrimcinin iade edilmesi, Türk devleti ile yapılan pazarlıkların bir göstergesidir. İadesi halinde Turgut Kaya’nın yaşam hakkı dahil hiç bir güvencesi yoktur.

Turgut Kaya’nın iadesi emsal teşkil edecek ve Yunanistan’da bulunan diğer devrimci, demokrat ve yurtsever tutsakların da iade edilmesinin önünü açacaktır.

Bu kararın derhal durdurulması ve Turgut Kaya’nın serbest bırakılması için Avrupa’da faaliyet yürüten devrimci, demokrat, ilerici ve yurtseverleri Turgut Kaya’yı sahiplenmeye, her alanda bu karara karşı tepki göstermeye, eylemler yapmaya çağırıyoruz.

Turgut Kaya derhal serbest bırakılsın!
Yunanistan ve faşist Türk devleti işbirliğine son verilsin!
Turgut Kaya şahsında tüm politik tutsaklara özgürlük!

ATİK-UPOTUDAK