Home , Avrupa , Göteborg’ta Irkçı Naziler Engellendi

Göteborg’ta Irkçı Naziler Engellendi

GÖTEBORG|02.10.2017| Göteborg’ta bugün (30 Eylül cumartesi) neonazi Nordiska Motståndsrörelsen’in (Kuzeyli Direnişhareketi) yürüyüş yapma isteği binlerce insanın toplanmasıyla engellendi.
1957 yılında nazist örgütlere karşı hazırlanan BM protokolüne imza atan İsveç, onlarca yılın ardından sosyal demokrat hükümet tarafından ilk defa böylesine büyük bir yürüyüşe izin verdi. Tüm İsveç’ten üyelerini toplayarak gövde gösterisi yapmak isteyen NSR, Göteborg’taki yürüyüşü bir kilometre taşı olarak değerlendiriyordu. Haftalar öncesinden gerek İsveç medyası gerek siyasi partiler yürüyüşle ilgili yoğun bir çalışma yürüttüler ve gündemde tuttular. NSR’nin de hedeflediği buydu.
Yürüyüşe 800 faşist katıldı. Karşılarında ise sayıları onbini geçen anti-faşisti buldular.
Devrimciler, demokratlar kısacası anıt-faşistler saat 11’de Heden’de toplanmaya başladılar. Polisin barikatları yürüyüşün başlayacağı yerden yaklaşık 200 metre uzağında kuruluydu. Heden’de toplanan kalabalık yürüyüşün başlayacağı saat 13.00’e kadar beklediler. Bu sırada başta Komünist Partisi olmak üzere çeşitli kurum temsilcileri de birer konuşma gerçekleştirdiler. Saat 13.00’de ise polisin koruması altında yürüyüşe geçen ırkçılar henüz bir dakika bile yürüyemeden devrimcilerin ve anarşistlerin saldırısıyla karşılaşıp korkuyla yürüyüş rotasını değiştirmek istediler. Polis izin vermeyince polisle çatıştılar. Bu sırada hareketin lideri olan Simon Lindberg tutuklandı. Polis yürüyüşü durdurdu. Barikatın diğer tarafında olan anti-faşistler alana doğru akın akın yürüyüşe geçip bariyerle yüklenince polisle çatışma çıktı. Polisin coplarına karşı gaz bombaları, taşlar ve ses bombalarıyla karşılık verildi. Saat 15.00’de ise yürüyüşe verilen izin sonlandığından NSR üyeleri polis kontrolünde otobüslere bindirilip götürüldüler.
Polisle anti-faşistler arasında yer yer çatışmalar devam ediyor.
Şuana kadar 31 kişi tutuklanmış, 22 kişi de gözaltında tutuluyor.
Göteborg Anti-faşist Cephe tarafından örgütlenen protestoya aralarında ATİK ve PARTİZAN’ın da olduğu anti-faşist tüm kurumlar katılım sağladılar.
(Fotoğraflardan bazıları basından)
scroll to top