Home , Haberler , Ulusal birlik için 7 ortak talep

Ulusal birlik için 7 ortak talep

DİYARBAKIR | 05 – 05 – 2011 | Kürt siyasi partileri 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler için ortak çalışma yürütecek. BDP, HAKPAR ve KADEP, 7 ortak talep etrafında biraraya gelerek, seçim için güç birliği yapma kararı aldı.

BDP Eşbaşkanı Filiz Koçali, HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel ve KADEP Genel Başkan Yardımcı Lütfi Baksi, dün Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda basın toplantısı yaparak, genel seçimler öncesi „ulusal birlik“ çalışmaları kapsamında ortak çalışma yürüteceklerini duyurdu. Ortak açıklamayı yapan HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürt halkının, yaşadığı ata topraklarda, her türlü insani ve ulusal haklardan yoksun bırakıldığını belirtti. Kürt halkının aynı zamanda insanlık dışı baskılara maruz kaldığını ve büyük acılar yaşadığını söyleyen Bozyel, baskı ve zulüm politikalarına karşı halkın haklı olarak direndiğini, ulusal onurunu korumak için inanç ve kararlılıkla mücadele ettiğini ve bu uğurda büyük bedeller ödediğini ifade etti.

Birlikte iş yapma yakıcı hale geldi

Halkın direnişi ve uluslararası koşulların etkisiyle ret ve inkar politikalarına eşlik eden „zulüm“ çarkının işlevsiz hale geldiğini ifade eden Bozyel, gelinen aşamada sorunun demokratik ve barışçıl yollardan çözümü için koşulların dünden daha elverişli olduğuna, iç ve dış şartların daha da olgunlaştığına işaret etti. Bozyel, „Söz konusu elverişli koşulları değerlendirmek ve çözüm için bir fırsata dönüştürmek bakımından, Kürt halkının ulusal demokratik güçlerinin birliği ve birlikte iş yapma ihtiyacı daha yakıcı hale gelmiş durumdadır“ dedi.

7 ortak talep

Kürt halkının siyasi iradeleri olarak, Kürtler arası ilişkilerde şiddetin reddedilmesini, karşılıklı saygı, farklılıkları kabul ve çok seslilik anlayışının inşaa edilmesini esas aldıklarını belirten Bozyel, Kürt sorununun barışçıl, demokratik ve eşitlik temelinde çözümüne zemin oluşturmak için ortak tutum geliştirmeye karar verdiklerini belirtti. Siyasi partilerin ortak 7 ana talebi şöyle:

  • – Kürt kimliğini tanıyacak, Kürtlerin kendi kendilerini yönetme hakkını güvence altına alacak bir anayasanın yapılması,
  • – Kürtçenin eğitim dili olarak kabul edilmesi ve kamusal alanda serbestçe kullanılması,
  • – Kürtlerin kendi özgün kimlikleri ile örgütlenebilmeleri ve siyasal sürece özgürce katılabilmeleri,
  • – Bütün siyasi hükümlü ve tutukluların serbest bırakılması,
  • – Bölgedeki militer odakların dağıtılması ve köy koruculuğunun kaldırılması,
  • – Seçim barajının tümden kaldırılması,
  • – Geçmişte Kürt halkına karşı işlenen cinayet ve suçların açığa çıkartılarak hesap sorulması için, iş birliği yapmak ve ortak tutum geliştirmek.

Ulusal birlik için çaba

HAKPAR Genel Başkanı Bozyel, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: „Kürt ulusal demokratik güçlerinin yakınlaşması ve ulusal birliğin örülmesi bakımından seçim sürecinde yapılacak ortak işleri ve izlenecek tutumun önemine dikkat eden partilerimiz, Kürt toplumunun bütün farklılıklarını kapsayacak bir Ulusal Birlik mekanizmasının oluşması yönünde çaba göstereceklerini ilan ederler.“ (DİHA/AMED)