Home , Haberler , Ulm’da LGBTİ+ Hareketine Giriş Konulu Seminer Gerçekleştirildi

Ulm’da LGBTİ+ Hareketine Giriş Konulu Seminer Gerçekleştirildi

|17.12.2018| Yeni Kadın’ın homofobi ve transfobiye karşı mücadeleyi güçlendirmek amacıyla başlattığı „Gökkuşağının Altından Geçmek; LGBTI+ Hareketine Giriş“ başlıklı etkinlik serisinin bu seferki durağı Ulm oldu. Geçtiğimiz Cumartesi günü Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak trans aktivist Ozan Uğur katıldı.

Etkinlik Yeni Kadın temsilcisinin sunumuyla başladı. Ardından temel kavramlarla ilgili kısa bir sunum yapan Uğur, önce kutsaldan suça daha sonra da suçtan hak arama ve örgütlü mücadeleye geçişin tarihini anlattı.
Sunum ardından katılımcıların soru ve konuşmalarıyla interaktif bir biçimde homofobinin ve transfobinin günlük hayatta nasıl ortaya çıktığı, bunun devrimci ve demokrat kurumlardaki yansımaları ve homofobi/transfobiye karşı aktif mücadele yöntemleri üzerine konuşuldu. Kendi açılma ve örgütlenme deneyimini aktaran Uğur aynı zamanda okulda, is yerlerinde ve sokakta yaşanılan sıkıntılara örnek verdi.
Katılımcılar demokrasi mücadelesi içerisinde tek tek eşcinsel, biseksüel ve trans bireylerle nasıl ilişkilenilmesi gerektiği üzerine tartışırken aynı zamanda kurumların içerisinde daha az görünür olan kesimler açısından pozitif ayrımcılık ilkesine de değindiler.

Ayrıca etkinlik boyunca feminizm, sosyalist ülke denemelerindeki deneyimler, kapitalizmin soruna bakışı, örgütlenmenin önemi, flashmoop(anlık) eylemlerin LGBTI+’lar açısından önemi gibi bir çok konu konuşuldu.