Home , Avrupa , 1. Zürih Maoizm Konferansı gerçekleşti.

1. Zürih Maoizm Konferansı gerçekleşti.

İSVİÇRE|15.11.2017|İsviçre`nin Zürih şehrinde 11/12 Kasım tarihleri arasında RJZ`in örgütlediği „1. Zürih Maoizm Konferansı“ gerçekleşti.

Çeşitli ülkelerden katılımcıların sunum ve görüşlerini sunduğu konferansın birinci gününde „Neden Maoizm“ konusuna genel bir giriş sağlayarak Maoizmle çalışmanın neden bizim için ilginç ve ödüllendirici olabileceği sorusu özgülünde iki bölümde ele alınarak gündemler oluşturularak, sunum ve konuşmaların akabinde ilk gün sonlandırıldı.

İkinci gününde yoğun tartışmalarla devam eden Konferansta belirlenen konulardan biri olan tarihin en büyük kitlesel hareketi olan Çin Kültür Devrimi ile ilgili sunumlar yapıldı.

30 yılı aşkın bir süredir devrimci politika yapan OCML / VP`yi de (Fransız Komünist Partisi/Maoist) içeren Fransız Maoizminin zengin tarihini anlattı.

OCML / VP adına konuşan temsilci, konuşmasında kendi çalışmalarından bahsederken gençlik örgütleri ve önemli ilişkilerinin olduğu Partizan ile ortak çalışmalarında da bahsetti.

OCML / VP temsilcisi birlikte mücadelenin önemine de vurgu yaparak ortak çalışmalar örgütledikleri Yeni Demokratik Gençliğin ATİK`li devrimciler için 5 Mayıs tarihli Münih Mahkeme Yürüyüşüne de katıldıklarını sözlerini ekleyerek sunumunu sonlandırdı.

Yoğun tartışmaların yapıldığı ikinci günde Maoizmin bilimselliği ışığında hareket eden Partizan`da Konferansa katılım sağlayarak RJZ`in düzenlediği 1. Zürih Maoizm Konferansını selamladı.

Maoizmin tıpkı diğer Marksist Leninist ideoloji gibi hala gerçekliğini koruduğu vurgusunu yapan konuşmacı hem RJZ ile hem OCML/VP ile ortak çalışmalarını devam ettireceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.