Anasayfa , Avrupa , Ulm Tohum Kültür Merkezi 43. Genel Kurulunu Başarıyla Gerçekleştirdi!

Ulm Tohum Kültür Merkezi 43. Genel Kurulunu Başarıyla Gerçekleştirdi!

ULM |05.03.2019| Ulm Tohum Kültür Merkezi 43. Genel Kurulunu Başarıyla Gerçekleştirdi!

Ulm Tohum Kültür Merkezi 43. Kongresini 3 Mart-Pazar günü dernek lokalinde üye çoğunluğunun katılımıyla gerçekleştirdi. Yönetim kurulu başkanının yaptığı açılış konuşmasının ardından, üye tespiti gerçekleştirildi.  Üye tespitinden sonra, Genel Kurulda bulunan ATİK Eşbaşkanı ve bir yardımcı arkadaştan divan seçildi. Divanın genel kurul gündemlerini onaylatmasıyla birlikte, sunumlara geçildi.

Genel Kurulun Siyasi ve Faaliyet Raporunun sunumuna geçmeden önce söz hakkı isteyen bir üyenin “geçmiş dönemde yaşanılan olaylardan dolayı, geçen yılki kongrede açık oylamanın yapılmaması, kendilerine ait A/P’nin yasaklanması ve anti demokratik uygulamaların olduğu” gerekçesiyle telefondan okuduğu bir metinle bazı üyelerin  istifa ettiklerini dile getirdi. Divanın; böyle bir konuda yazılı bir metinin olması, bu metnin altında hangi üyenin istifa ettiğini beyan etmesi, buradaki dernek üyelerinin bilgisine sunulması gerektiğini ve bu yazının işleyiş olarakta divana verilmesi gerekliliği belirtmesine rağmen bu yapılmadı. Cep telefonunda okunan yazının altında her hangi bir üyenin ismi de geçmemekteydi. Divan, istifa eden üyelerin kimler olduğunu sorarak her üyenin istifa edebileceğini, ortak imzalarla bunun olabileceğini, fakat bu şekliyle doğru olmadığını ve bu haliyle genel kurul iradesine haksızlık yapıldığını vurguladı.  İstifa yazısını okuyan üye, hem sonra kalkıp gitmek isteyince divan;  “42. DönemYönetim Kurulu adına bu söylemlerinize cevap verilecektir oturun birlikte bas ettiğiniz sorunları buradaki üyelerle tartışalım” demesine rağmen beklemek yerine metini okuyarak Genel Kurulu terk etmiştir.

42. Dönem Yönetim Kurulu adına yapılan konuşma ile üyeler ile birlikte bunun Genel Kurula haksızlık olduğu belirtilirken, yaşanılan tüm sıkıntılara rağmen iki yıldır hiç bir üyenin farklı düşüncesinden dolayı dernekle ilişkisinin kesilmediğini vurgulandı. Yaşanan bir takım özel sorunların dışında tüm kurumların yayın-bilet gibi materyallerinin dağıtılmasına kimsenin müdahale etmediği belirtilerek, kimlerin istifa ettiği belirsizliğini koruduğu için yeni seçilecek Yönetim Kuruluna bu sorun bırakılarak tekrardan esas gündemlere dönüldü.

Siyasi Perspektif yazısı ve Faaliyet Raporu okunarak 42. dönemde yapılan etkinliklerin sinevizyon gösterimiyle devam edildi. Raporların sunumundan sonra üyeler faaliyetleri olumlu değerlendirirken,  önemli yetersizliğin Gençlik ve Kültürel etkinliklerin olmayışının eksikliği  ve yaşanılan coğrafyanın sorunlarına dönük adımların zayıflığı önemle dile getirildi. Yürütülen tartışmaların ardından rapor oy birliğiyle onaylandı. Mali raporun okunması ve ekonomik durumun iyi bir rotada olmasına rağmen eksiklikler belirtilerek onay aldı. ATİF delegelerinin seçilmesinin  ardından Yeni Yönetim ve Denetim Kurulu seçimine gidildi.

Yönetim Kuruluna beş asıl iki yedek üyenin gönüllü olarak kendilerini sunmasının ardından, Denetim Kurulu seçimi de gerçekleştirildi. Yine bu dönem içinde farklı siyasi gelenekten olan bireylerin dernek üyesi olması ise demokratik ve ortak mücadelenin güçlenmesi adına olumlu bir değer olarak kuruma yansımıştır. Kongreye AGİF (İşçi Gençlik Derneği) ADHF ve SYKP mesajlarıyla güç vermişlerdir.

43. Genel Kurul dilek ve temenniler bölümüyle başarılı bir şekilde son bulmuştur.