Anasayfa , Haberler , Tuzluçayır’da “Mahallemize, geleceğimize sahip çıkıyoruz!” etkinliği yapıldı

Tuzluçayır’da “Mahallemize, geleceğimize sahip çıkıyoruz!” etkinliği yapıldı

konser4ANKARA | 17-02-2014 | Ankara Özgür Gelecek Gazetesi tarafından “Mahallemize, geleceğimize sahip çıkıyoruz!” şiarıyla uzun süredir çalışması yapılan etkinlik 16 Şubat günü Tuzluçayır’da gerçekleştirildi.

Etkinliğin yapıldığı salona komünist ustaların, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Mazlum Doğan, Tuzluçayır bölgesinde de faaliyet yürütmüş şehit Partizan Özgür Kemal Karabulut, devrimci gazeteci Suzan Zengin ve katledilişinin 42. yılı vesilesiyle Ulaş Bardakçı’nın fotoğrafları asıldı. Ayrıca salona asılan YDG, Partizan imzalı pankartlarda Alevilere dönük katliamlardan Rojava’ya kadar birçok konuya değinildi. Etkinliğe çok sayıda şehit ve tutsak yakını da katıldı.

“Özgür Gelecek susmadı, susmayacak!”

Saygı duruşunun ardından Özgür Gelecek Gazetesi adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada yozlaştırma, çeteleşme, asimilasyon saldırılarına karşı değerlerimizi, mahallemizi korumanın gerekliliği vurgulandı. Devrimci gazeteciliğin önemine de değinilen konuşmada, devletin Suzan Zengin’in hapishanede tedavi edilmesini engelleyerek nasıl katlettiği ve Özgür Gelecek’in de Suzan Zengin’in mirasçısı olduğu söylendi. Konuşma “devrimci basın susturulamaz”, “Özgür Gelecek susmadı, susmayacak!”sloganları eşliğinde sonlandırıldı.

Konuşmanın ardından Muharrem Temiz türkülerini seslendirdi. Temiz’den sonra, devrimci önderlerden Alevi ve Kürt katliamlarına, halk sanatçılarından Gezi İsyanı’na kadar geniş kesime hitap eden bir sinevizyon gösterildi. Özellikle İbrahim Kaypakkaya, Ahmet Kaya ve Gezi şehitlerinin gösterildiği kısımlardaki yoğun alkış dikkat çekti. Sinevizyon sırasında “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Roboskî’yi unutma, unutturma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” gibi birçok slogan haykırıldı.

Sinevizyon gösteriminin ardından Partizan adına bir konuşma gerçekleştirildi. Ezilenlerin mücadelesini ve bu mücadelede şehit düşenlerin vurgulandığı konuşmada düzen partilerine karşı dayanışma içerisinde olma ve örgütlenme çağrısı yapıldı. Konuşma sonunda “faşizme isyan, halka önder Partizan”  sloganı haykırıldı.

konserEtkinlikte İsyan Ateşi ve Pınar Aydınlar damgası!

Yapılan konuşmadan sonra Grup İsyan Ateşi ezgilerini seslendirdi. İsyan Ateşi “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Uyan Berkin” şarkıları kitle tarafından yoğun ilgi görürken, halaylar da mahalle halkına coşkulu anlar yaşattı. Ayrıca yine Tuzluçayır’la benzer bir mahalle olan 1 Mayıs Mahallesi için yapıldığı belirtilen “Gecekondu şehitleri” türküsü söylendi.

İsyan Ateşi’nin ardından Sincan Hapishanesi’ndeki Tutsak Partizanların etkinlik için yolladığı mesaj okundu. Etkinliği selamlayan tutsaklar, sistemin saldırılarını boşa çıkarmak için örgütlenme ve mücadele etme çağrısı yaptı. Mesajın ardından “devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “içerde dışarıda, hücreleri parçala” sloganları atıldı.

Tuzluçayır Mahallesi muhtar adayı Yeliz Göğebakan da bir konuşma yaptı. Muhtarlığın kaşe vurulup, imza atılan yer olmadığını belirten Göğebakan, sorunlarla birlikte mücadele etmek için destek beklediğini söyledi.

Konuşmaların ardından sanatçı Pınar Aydınlar sahneye çıktı. Sahnede kaldığı dilimde devrim şehitlerini, katliamları, gençleri, kadınları, ezilenleri anan Aydınlar, söylediği Alevi deyişleri ile mahalle halkı tarafından coşkuyla karşılandı.

Mücadele çağrısı güçlendi!

Aydınlar’ın ardından son grup Agirê Jiyan sahnedeki yerini aldı. Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmada Gezi ve Rojava direnişleri selamlandı. Halkların kardeşliği ve Rojava vurgulu sloganlar eşliğinde türkülerini dillendiren Agirê Jiyan’nın coşkulu halay ezgilerinin ardından etkinlik sonlandırıldı.

Gerek içerik gerekse de kitle katılımı anlamında önemli olan etkinlik, geniş bir kesimi bir araya getirerek mücadele çağrısını güçlendirdi.

Etkinliğe çok sayıda devrimci, ilerici kurum da katılarak destek verdi. Ayrıca etkinlik alanında Umut Yayımcılık standı açılarak, yayınlar insanlara ulaştırıldı.