Home , Haberler , Tutsak gazeteci Okay ve YDK’lı Kaya serbest!

Tutsak gazeteci Okay ve YDK’lı Kaya serbest!

İSTANBUL |16.03.2017| Aralarında Özgür Gelecek İstanbul muhabirimiz Togay Okay ile Dersim muhabirimiz SinemÖzkan’ın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul-Çağlayan Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemede tutuklu yargılanan muhabirimiz Okay ve YDK aktivisti Elif Kayaserbest bırakıldı.

14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ilk olarak savunma yapan tutuklu yargılanan gazeteci Togay Okay, savunmasında “Burada yargılanıyor olmam ülkedeki gazetecilere dönük yaklaşımın bir sonucu… Ezilenlerden yana haber yapıyorsanız, halkın haber alma hakkını savunuyorsanız bu şekilde bir karşılığı oluyor.

En çok gazetecinin tutuklandığı, işinden çıkarıldığı bir ülkede yaşandığına dikkat çeken Okay; İMC TV, Hayat TV, Özgür Radyo’nun kapatıldığını, Deniz Yücel, Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda gazetecinin tutuklandığını söyleyerek “Gazetecilik suç değildir” dedi.

“Kimliğimiz bile sorulmadan onlarca polis üzerimize çullanarak gözaltına aldı”

Duruşmada konuşan YDK aktivisti Elif Kaya “Metrobüsün ortasında, kimliğimizi bile sormadan onlarca polis üzerimize çullanarak darp edilerek gözaltına alındık” diyerek yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti. Kendisinin “örgüt üyesi” olduğuna dair iddiaları reddederken “Cenazeye katılmanın örgüt üyeliği olduğu iddialarını reddediyorum. Özgür Gelecek okuruyum ve aynı zamanda kadın aktivistiyim. Bu yüzden de çeşitli eylemlere katılıyorum” dedi. Kaya’nın ardından konuşan Dersim muhabirimiz Sinem Özkan yaptığı savunmada “İddianamedeki suçlamaları kabul etmiyorum” dedi

“Sosyalist düşünceleri savunduk diye istihbarat hedef aldı”

Savunma yapan YDG okuru ise yaptıkları konuşmada Metin Özken “Sosyalist düşüncelere sahip insanlarız. Bu konuda eylemlere katılıyoruz ve bu düşünceleri savunuyoruz diye istihbarat bu tür suçlamalarda bulunuyor. Biz bu arkadaşlarla ilk kez biraraya gelmedik, uzun yıllardır tanışıyoruz. O gün filmlerdekine benzer polisiye yöntemlerle gözaltına alındık ama o sıra ne polis kimliği ne başka bir bilgi verilmedi. Hatta gözaltına alındığımız ilk 5 gün boyunca ne ailemize ne de bize bir açıklama yapılmadı” dedi.

Avukatların savunma yapmasının ardından mahkeme heyeti ara verdi. Mahkeme heyeti tutuklu yargılanan Okay ve Kaya için tahliye kararı verdi ve bir sonraki duruşmayı 28 Haziran’a erteledi. (Kaynak: Özgür Gelecek)

scroll to top