Home , Haberler , Türkiye’de HDP’ye Yönelik Faşist Saldırılar Artıyor

Türkiye’de HDP’ye Yönelik Faşist Saldırılar Artıyor

TÜRKİYE |19.12.2016| İstanbul ve Kayseri’de yaşanan eylemler sonrası faşist çetelerin HDP binalarına ynelik saldırıları devam ediyor. Kayseri il binasının ateşe verilmesinden sonra Ankara Yenimahalle, İstanbul Beylikdüzü, Ümraniye ve Bağcılar ile Pendik ilçe binalarının yanı sıra Erzincan il binası saldırıya uğrayan binalar arasında yer aldı. Parti Merkez binası da gece saatlerinde saldırıya uğradığı bilgis Ayhan Bilgen tarafından basın toplantısında paylaşıldı.

Konuya dair bir açıklama yapan HDP Parti sözcüsü Ayhan Bilgen, Kayseri’deki patlamanın ardından partilerini hedef alan saldırılar nedeniyle HDP’ye ait tüm binaları boşalttıklarını açıkladı.

Bilgen şu açıklamayı yaptı: “Ankara Yenimahalle ilçe örgütümüz yandı. Emniyeti aradık, kimse telefona çıkmadı. İstanbul’da Beylikdüzü ilçe örgütünde patlama oldu. Bağcılar ilçe örgütüne girmeye çalıştılar. Üsküdar ilçe örgütünün önünde kalabalık tekbir getirdi. Konya’da yöneticilerimizin isimlerini internette yayınladılar.

Erzincan’da parti tabelamızı indirdiler. Ankara’daki Genel Merkezimize 5 kişi gelip kapıya tekme attı. Polis onları götürdü ama bu kez üç kişi daha geldi. Provokasyon olmaması için bütün binalarımızı boşalttık. Hiçbir yetkiliye ulaşamadık. Ne bakanlar, ne emniyet müdürleri, telefonlarımıza kimse çıkmadı. Bu açıkça göz yummaktır.

Bilgen, saldırılardan sokağa çıkma yasaklarının ve OHAL uygulamasının sadece Kürtlere, muhaliflere, gazetecilere ve akademisyenlere yönelik olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Yaşanan süreçte bir taraftan iç savaş koşulları ile darbe ortamı hazırlandığı bir yandan da saldırı ve provokasyonlarla toplumda bir çatışma yaşatılmak istendiğine dikkat çeken Bilgen, ayrıca partilerine siyaset yapacak ortamın kaldırılmak istendiğine vurgu yaptı. “Elimizden geldiğince bir çatışma ortamı gerçekleşmesin diye çaba sarf ettik. Ama şunu da bilsinler, provokasyonlara gelmemek için çaba sarf ettiğimiz gibi demokratik mücadelede ısrar konusunda da kararlı davranacağız” diyen Bilgen, boyun eğmeyeceklerini ve hükümetin siyasi amacı olan başkanlık hayallerini gerçekleştirmesi için rahat ortama izin vermeyeceklerin söyledi.

Faşistler İki HDP’li Kadına Sladırdı

Eskişehir’de dün akşam saatlerinde HDP üyeleri, Parti binasından çıktığı esnada sopalı bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıya  karşılık verilmesi üzerine faşist grup kaçtı. Olaydan sonra evlerine doğru giden İl yöneticisi Zelal Yardımcı ve Tepebaşı İlçe Eşbaşkanı Emine Kaya adlı kadına faşistler ikinci kez saldırdı. Saldırganlar kaçarken Türk polisi saldırıya uğrayan kadınları gözaltına aldı.

Gece saatlerinde HDP il binasının bulunduğu caddede bir faşistlerin toplanması üzerine polisin parti binasının giriş kapısını zincirlediği  de belirtildi.

scroll to top