Home , Dünya , Türkiye ve Rusya İşçi Konfederasyonları ortak açıklaması

Türkiye ve Rusya İşçi Konfederasyonları ortak açıklaması

diskbuyukRusya Emek Konfederasyonu KTR ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu  DİSK Türkiye’nin Rusya’ya ait SU-24 uçağını düşürmesinin ardından yükselen gerilme ilişkin ortak açıklama yaptılar. İşçi konfederasyonlarının ortak açıklama metni şöyle:

“Suriye’de yaşanan gelişmeleri ve uluslararası alana etkilerini kaygı ile takip ediyoruz. Bu gelişmelere bağlı olarak Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler de endişe verici ve tehlikeli bir sürece girmiş bulunuyor.

Bu aşamada Rusya ve Türkiye’den sendikalar olarak ortak bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyoruz.

Türkiye ve Rusya işçileri adına, uluslararası sorunların savaş, şiddet ve ekonomik yaptırımlarla değil, barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yana olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Rusya ve Türkiye işçileri olarak halklarımızın karşı karşıya gelmesinden değil insanlık düşmanı teröristlere karşı toplumsal alanda birlikte mücadele etmesinden yanayız. Çünkü bu mücadele bir insanlık ödevi olduğu kadar uluslararası hukukun da gereğidir.

Her iki ülkenin politikacıları soğuk savaş günlerine dönüşe neden olacak politikalardan titizlikle kaçınmalı ve aksine komşuluk ilişkilerini güçlendirmelidir.

Çok iyi biliyoruz ki; iki ülke arasındaki siyasal, ekonomik ve sosyal ilişkilerin bozulması, savaş tehdidinin ortaya çıkması öncelikle işçi ailelerini etkileyecektir. Bu gerilim sadece yoksulluk ve ölüm getirecektir.

İşçi hareketi yüzyıllardır olduğu gibi bugün de savaşa karşı barışı ve kardeşliği savunmaktadır.

Rusya, Türkiye ve uluslararası kamuoyuna saygı ile duyuyoruz…”

Boris KRAVCHENKO, KTR Genel Başkanı, Rusya
Kani BEKO, DİSK Genel Başkanı, Türkiye

ktr-disk-basin-aciklama-300x185-300x185

scroll to top