Anasayfa , Haberler , Türk Devleti 72 günde 78 kişiyi katletti

Türk Devleti 72 günde 78 kişiyi katletti

25329TC’nin Türkiye Kürdistanı’nda gerçekleştirdiği katliamlar durmuyor. Bölgede estirilen terör kimi yerlerde OHAL şeklinde devam ederken kimi bölgelerde ise evlerin ve sivillerin hedef alınıyor. Konuya ilişkinHDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, 17 Haziran ile 26 Ağustos tarihleri arasında yaşanılan çatışmalı süreç ve siyasi soykırım operasyonlarını bilançosunu paylaştı. TC devletinin bölgede gerçekleştirdiği tsaldırılar sonucunda 72 günde 78 sivil yaşamını yitirirken, gözaltına alınan bin 628 kişiden 298’i tutuklandı.
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda yaşanan ölümler şu şekilde :
* 17 Haziran’da Bursa Emniyet Müdürlüğü Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Abbas Usta, 75 yaşındaki Ayşe Şahin (75) ile tartıştı ve tartışma sonunda silahını çıkartan polis memuru Usta, Şahin ve kızı Sevda Uysal’ı (42) yayılım ateşine tutarak öldürdü.

* 26 Haziran’da Adana’nın Fatih Mahallesi’nde oturan Hassas Noktaları Koruma Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ragıp S. cinsel tacizde bulunduğu küçük kızın ailesi ve mahalle sakinleri tarafından darp edilince beylik tabancasını çekip rastgele ateş etti ve olayda Çağatay Erdem hayatını kaybetti.

* 12 Temmuz tarihleri arasında Ardahan’ın Göle ilçesinde pikniğe giden aileye askerler tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucunda 70 yaşındaki Kamber Morkoç hayatını kaybetti.

* 20 Temmuz’da Şanlıurfa ili Suruç ilçesinde, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Suruç’tan Kobanê’ye gidecek çoğu üniversite öğrencisi, ilçedeki Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaparken canlı bomba patlaması sonucu 33 kişi hayatını kaybetti, en az 100 kişi yaralandı.

* 23 Temmuz’da Gaziantep ili Kilis sınırında Afrîn Kantonu’ndan yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’ye geçmek isteyen ve daha sonra adının Firas Feyad olduğu öğrenilen Rojavalı bir kadın Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

* 25 Temmuz’da İstanbul Bağcılar’da evi “DHKP-C örgütü” gerekçe gösterilerek özel harekât polislerince basılan Günay Özarslan yargısız infaz edildi.

* 25 Temmuz’da Şırnak Cizre’de başlatılan gözaltı ve sınır ötesi operasyonları protesto eden gruba özel harekât polislerinin açtığı ateş sonucu olayları evinin balkonundan izlediği belirtilen Abdullah Özdal (21) göğsüne isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi.

* 26 Temmuz’da Mersin ilinde yaşayan 35 yaşındaki Bülent Ecevit Güngör, Suruç katliamı, hava saldırıları ve gözaltıları protestosu sırasında balkonda otururken başına bir cismin isabet etmesi sonucu ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

* 26 Temmuz’da Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde eylem yapan gruplara müdahale eden polis ekiplerinin kovaladığı Beytullah Aydın (11) kaçarak saklandığı bir binanın 7’inci katından düşerek yaşamını yitirdi.

* 27 Temmuz’da Mardin’in Nusaybin ilçesinde, başlatılan operasyonlara karşı eylem yapan gruplara polisin açtığı ateş sonucu Seyithan Dede (19) boynundan vurularak yaşamını yitirdi.

* 29 Temmuz’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde, polis ekipleri durdurdukları bir araçtan inen 4 kişiye ateş açtı. Kurşunların isabet ettiği Hasan Nerse (17) vurularak ağır yaralandı. Hareket edemeyen Hasan Nerse’nin ellerini ve ayaklarını kelepçeleyen polisin olay yerine kimseyi yaklaştırmaması sonucu Hasan Nerse yaşamını yitirdi.

* 30 Temmuz’da Ağrı’nın Sıtkiye Mahallesi’nde polis bir eve baskın yaparak 3 genci katletti. İnfaz edilen gençlerden ikisi kardeş olup Ağrı Diyadin nüfusuna kayıtlı, diğeri ise Muş nüfusuna kayıtlı Sezai Yaşar (26), Ahmet Yaşar, Mirzettin Göktürk isimli vatandaşlar polis tarafından infaz edildi.

* 1 Ağustos 2015 Zergelê köyünde sivillere yönelik hava saldırısı gerçekleşti. 24 Temmuz’dan itibaren TSK’nin başlattığı sınır ötesi operasyon kapsamında 1 Ağustos’taki sınır ötesi operasyonda biri hamile olan 2 kadın ile birlikte 8 sivil insan hayatını kaybetti. Kandil’in Zergelê köyünde 8 roketin atılması suretiyle 8 sivil yaşamını yitirdiği olayda 27 sivil ise ağır yaralandı.

* 7 Ağustos’ta Şırnak’ın Silopi ilçesinde polislerin mahallelere girerek etrafa rast gele ateş açması sonucu 3 sivil hayatını kaybetti, 20 kişi ise yaralandı. Polis 6 evi ateşe verirken, yaralıları hastaneye taşıyan araçlara ise ateş açıldı. Hastane personelleri ise polis tarafından tehdit edilerek kafalarına silah dayandı. Polis kurşunuyla hayatlarını kaybedenlerin isimleri; Kamuran Bilin (27), Mehmet Hıdır Tanboğa (15), Hamdi Ulaş (58).

* 11 Ağustos gecesi Mardin Nusaybin’de Hükümet Konağı’na roketatarlı bir saldırı düzenlenmiş olup bu saldırıda bir kişi yaşamını yitirdi. Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak’ın “Terör örgütü mensubu” olarak adlandırdığı kişinin 29 yaşında Havzullah Doğan isimli 3 çocuk babası ve inşaat işçisi olduğu daha sonra ortaya çıktı. Görgü tanıklarının ve aile bireylerin basına yansıyan anlatımlarına göre Havzullah Doğan’ın sokaktan geçerken özel harekât timlerinin rastgele ateş açtığı kurşunların hedefi olduğu, burada yaralanan Doğan’ın bir evin bahçesine sığındığı ve polis timlerinin buraya giderek Doğan’ı infaz ettiği belirtildi.

* 12 Ağustos’ta Ağrı Diyadin ilçesinde akşam saat 20.00-21.00 saatlerinde jandarma karakoluna yapılan silahlı saldırı sonrasında özel hareket polisleri ikisi çocuk olmak üzere 3 kişiyi infaz etti. Bir ekmek fırınında çalışan 14 yaşındaki Muhammet Aydemir ve 16 yaşındaki Orhan Aslan odun taşıdıkları fırında özel hareket polisleri tarafından katledildi.

* 13 Ağustos’ta Sakarya’nın Karasu ilçesinde “hırsızlık” şüphesiyle İstanbul’da gözaltına alınıp ilçeye getirildikten sonra sabah sevk edildiği adliye binasında polis memurunu etkisiz hale getirerek kaçan 19 yaşındaki Mazlum Kaynak, polisin açtığı ateşle hayatını kaybetti.

* 13 Ağustos’ta Diyarbakır Merkez Bağlar ilçesine bağlı Kanartepe mahallesinde, mahallelilerin verdiği bilgiye göre, gece saat 23.00 sularında mahalleyi abluka altına alan özel harekât polislerinin etrafa rastgele açtığı ateş sonucu evinin kapısında oturan 40 yaşındaki Fahrettin Budak göğsü ve sırtına aldığı 3 kurşunla yaşamını yitirdi.

* 17 Ağustos’ta Bitlis-Tatvan’da Sorgun Askeri Kışlası önünde askerlerin bir araca ateş açması yaralanan Ömer Cinkılıç, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

* 17 Ağustos’ta akşam 21.30 sıralarında Yalı Caddesi’nde Komiser Yardımcısı M.A., yönetimindeki otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan 72 yaşındaki Gülgün Tuna’ya çarptı. Kazayı görenler durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı müdahalenin ardından Tuna ambulansla Karşıyaka Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan Tuna yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

* 17 Ağustos’ta Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz’ın, trafikte tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüsoğlu’nu öldürdü.

* 17 Ağustos 2015’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır ilinin Silvan ilçesinde yaşanan olaylarda evler, dükkânlar ateşe verilirken gerçek silahlarla ve bombalarla mahallelerde rastgele ateş açıldı. Çok sayıda kişinin yaralandığı ve bir kişinin öldüğü bilgisi basına yansımıştır. Tüm giriş çıkışların yasaklandığı Silvan’da hiçbir iletişim aracı çalışamaz hale getirildi. Başından vurularak öldürülen kişinin Serhat Bilen (25) olduğu belirtildi. Atılan el bombası nedeniyle iki yaşlı kişi daha hayatını kaybetti. Seksen yaşındaki Hanife Duran ve yine çatışmalar nedeniyle kalp krizi geçiren 60 yaşındaki Veysi Toruman hayatını kaybetti.

* 18 Ağustos’ta Muş Varto’da çıkan çatışmalarda Muş Valiliği tarafından 4 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Cenazeler polisler tarafından adeta kaçırılarak Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Özel harekât timlerinin sağ yakalayıp infaz ettiği iddia edilen 2 sivilin, 1979 Alagöz Mahallesi doğumlu Rahmi Kızıltaş ve 1989 Alagöz Mahallesi doğumlu Abdullah Toprak olduğu öğrenildi.

* 18 Ağustos’ta İstanbul’un Esenler ilçesi Tuna Mahallesi’nde Silvan’da yaşanan devlet terörünü protesto ederken polisin ateş etmesi sonucu (16) yaşındaki Fırat Elma hayatını kaybetti.

* 19 Ağustos’ta artan operasyonları protesto etmek için Mardin’in Artuklu ilçesi Yalım Mahallesi’nde akşam saatlerinde düzenlenen eyleme polis saldırdı. Gaz bombalarının yanı sıra gerçek mermilerin de kullanıldığı saldırıda 19 yaşındaki Ali Akpınar evine giderken polisin açtığı ateş sonucu vuruldu. Mahallede giriş çıkışları kapan polis çağrılan ambulansın geç gelmesi sonucu Akpınar kan kaybından hayatını kaybetti.

* 19 Ağustos’ta Şırnak İdil’de Turgut Özal Mahallesi’nde gösteri yapan grubu dağıtmak için polis yoğun bir şekilde gaz bombası kullandı. Polis yer yer silah da kullandı. Kullanılan silah ve atılan gaz bombasında sonra, benzin istasyonunda pompacı olarak çalışan ve eve gitmekte olan 21 yaşındaki Cabbar Acar polis kurşunu ile hayatını kaybetti.

* 22 Ağustos Diyarbakır’ın Sur ilçesinde polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 4 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Polis tarafından ateş edilmesi sonucu bir sivil hayatını kaybetti.

* 26 Ağustos’ta Yüksekova’da gece saatlerinde yaşanan olaylarda 3 kişi yaşamını yitirirken, 7 kişi de yaralandı.