Home , Avrupa , Turgut Kaya ile dayanışmada 43. gün

Turgut Kaya ile dayanışmada 43. gün

ATİNA|12.07.2018|“Turgut Kaya’nın sağlığı için acil eylem komitesi“ çağrısı ile Adalet bakanlığından iltica bürosuna bir yürüyüş gerçekleşti.

Turgut Kaya’ya Özgürlük platformununda katıldığı eylem adalet bakanlığı önünde yapılan açıklamaların ardından yürüyüşle başladı.

Polisin yoğun „güvenlik“ önlemi aldığı eylem iltica bürosuna kadar yolu trafiga kapatılarak devam etti. İltica bürosuna yaklaşıldığı esnada polisin barikat kurmasına tepki veren komite sözcüleri ve eylemciler kısa bir bekleyişin ardından ısrarlı duruşla barikatı alkışlarla aşarak sloganlarla iltica bürosu önüne geldi.

Komite sözcüsü bekleyiş esnasında ve iltica bürosunun önünde yunanca Turgut Kaya için duyarlılık ve dayanışma çağrısı yaptı.

İltica bürosunun önünde yunanca Turgut Kaya için yapılan açıklamanın ardından 4 kişilik heyet içeri girdi.

Turgut Kaya’nın 2 yoldaşı ve acil eylem komitesinden 2 kişi olmak üzere 4 kişi yetkili ile bir görüşme yaptı. Komite süreci ve Turgut Kaya’nın sağlık durumunu anlattı. Görüşmeye giren heyet Açlık grevi ilerliyor ve iltica sürecinin hızlanması gerektiğine vurgu yaptı. Yine görüşmede, bu işlemin hızlanması gerektiği ve normal bir süreç olmadığı, 43 günlük açlığın bir insan hayatı için önemli olduğu söylendi.

Heyet görüşmenin ardından dışarıda bekleyen eylemcilere de açıklama yaptıktan sonra „Turgut Kaya’ya Özgürlük“ sloganı ile eylemi sonlandırdı.