Home , Avrupa , Turgut Kaya İçin Dayanışma Eylemleri Devam Ediyor

Turgut Kaya İçin Dayanışma Eylemleri Devam Ediyor

Haber Merkezi |05.06.2018| Yunanistan’da tutsak olarak bulunan devrimci Turgut Kaya’nın Türkiye’ye teslim edilmesine karşı Avrupa’nın bir çok kentinde eylemler düzenlendi. ATİK Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi’nin (UPOTUDAK) çağrısı ile 5 Haziran gününü Turgut Kaya ile dayanışma günü ilan edilmesi sonrasında Zürih, Frankfurt, Bern, Amsterdam, Basel ve Hamburg’da eylemler gerçekleştirildi.

Zürih

İsviçre’de 3 şehrinde yapılan eylemlere tüm devrimci demokrat yurtsever kamuoyu çağrılarak Turgut Kaya şahsında devrimci mücadelenin sahiplenilmesi çağrısı yapıldı.

Yapılan çağrı ile Zürih Havaalanı Chek-in 2 bölümünde biraya gelen kitle “Freiheit für Turgut Kaya” sloganları ile eylem başlatıldı. Açlık grevinin 6. gününü ve Türkiye`ye iadesinin durdurulması talepleri ile yazılı sloganların ve “Freiheit für Turgut Kaya” pankartının açıldığı eylemde Almanca hazırlanan bildiri okundu. Aynı zaman ATİK/UPOTUDAK`ın hazırladığı bildirinin de dağıtıldığı eylemde sık sık “Freiheit für alle politische Gefangenen” ve “Freiheit für Turgut Kaya” sloganları atıldı.

Basel

5 Haziran Turgut Kaya ile dayanışma eylemi Basel’de tüm engellemelere rağmen gerçekleşti. Havaalanında eylemin olacağını önceden haber alan Polisi yoğun güvenlik önlemi ile Provakasyon yaptı. Turgut Kaya ile dayanışma eylemi için toplanan kitle “Freiheit für alle politische Gefangenen” sloganları ile eylemi başlatmasının ardından Fransız polisi eylemi engellemeye çalıştı.

Fransız polisinin provakatif tutumuna karşı alkış ve sloganlarla eylem başlatan kitlenin etrafını sarılarak kimlik kontrolü yapan polis eylemi engellemeyi başaramadı. Kitlenin etrafını sararak kimlik kontrolü yapan polisin tüm provakasyonuna karşı Turgut Kaya ile dayanışmayı yükselten sloganlarla karşılık verildi. “Turgut Kaya`nın açlık grevinde olduğu ve iadesini durdurun yazılı almanca dövizler açıldığı eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Bern

Yunanistan`a özel uçuşların yapıldığı havaalanlarından biri olan Bern havaalanında da 5 Haziran Turgut Kaya ile dayanışma günü vesilesiyle bir eylem gerçekleşti. ATİK aktivistleri ve dostlarının katılım sağladığı eylemde Almanca, Fransızca sloganların yazılı olduğu dövizler açıldı. Turgut Kaya`ya Özgürlük, Türkiye`ye iadesini durdurun ve Turgut Kaya Açlık grevinde sloganlarınının yazılı olduğu dövizlerin yanı sıra “Revolutionäre Aufbau” örgütüde devrimci enternasyonal dayanışma göstererek katılım sağlayarak pankart açtı. Eylem “Freiheit für Turgut Kaya” sloganları ile sonlandırıldı.

Frankfurt

Frankfurt Havaalanı’nda bir eylem düzenlendi. Yunan havayolları Aegaen ve Türk Hava Yoları gişeleri önünde gerçekleşen eylemde, Turgut Kaya’nın Yunan devleti tarafına TC devletine teslim edilmek üzere olduğu, Kaya’nın açlık grevine başladığı dile getirildi.

Frankfurt Havaalanında, engelleme girişimine ve provakasyonlara rağmen Turgut Kaya ile dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Yan yana olan Yunanistan ve Türkiye yolcu gişelerinin önünde saat 16.00’da başlatılan eyleme, açıklama yapılmaya başlamasının ardından havaalanı güvenlik görevlileri müdahale etmeye çalıştı.

‚Tüm politik tutsaklara özgürlük!‘ sloganıyla karşılık veren kitle kısa süreli tartışmanın ardından, güvenlik birimlerinin müdahalesini açıklama yapmaya devam ederek boşa çıkarttı. Çağrılan polis güçlerinin eylem yerine gelmesi ve bir katılımcının acil eylem izin çağrısı için kendini sorumlu belirtmesinin ardından Turgut Kaya’ya dair açıklama ve konuşmalar yapıldı, Kaya’nın Türkiye’ye iade kararı protesto edilerek, derhal serbest bırakılması talebi belirtildi.

Fotoğraf ve video çekimlerine dahi müdahale etmeye çalışan polis ve havaalanı güvenlik elemanları fotoğraf makinası ve çekim yapılan telefonları kontrol etmek istedi. Almanca – Yunanca dövizlerin taşındığı ve pankartın açıldığı eylem, slogan ve alkışlarla sonlandırıldı. Katılımcılar, „Turgut Kaya’ya Özgürlük!“ demeye devam edeceğiz“ diyerek eylemlerine son verdiler. Eylemde Alman Marksist Leninist Parti temsilcisi katılarak bir konuşma gerçekleştirdi ve Turgut Kaya için yapılacak dayanışma eylemlerine aktif destek vermye devam edeceklerini vurguladı.

Hamburg

“Turgut Kaya ile uluslar arası dayanışma günü” bağlamında  bir çok kente olduğu gibi Hamburg’da da çeşitli eylemlikler gerçekleşti. ATİF Hamburgun organize ettiği ve ADHK, NAW DEM, MLPD ve bir çok duyarlı bireyin yanısıra,  Sol Parti Hamburg Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldızın katıldığı Yunan Konsolosluğun önündeki Miting canlı ve çoşkulu geçti.

Mehmet Yıldız ve başka bir Arkadaşın Yunan Konsolosluğu ile yaptıkları görüşmenin ardından eylem  slogan, konuşmalar ve müsik ile devam etti. Yaklaşık bir saat burda devam eden etkinlikten sonra, komite eylemi kısa bir yürüyüşe cevirip, insanların yoğun olduğu şehir merkezinde kısa bir miting yaparak, sonlandırma kararı aldı.

Buna bağlı olarak kitle “ Turgut Kaya ya özgürlük” pankartı arkasında ve sloganlar eşliğinde şehir merkezine yürüdü. Burda yeniden yapılan konuşmalarda Turgut Kayanın derhal serbest bırakılması talep edilerek, eylem halay cekilerek ve slogan atılarak sonlandırıldı. Toplamında iki saate yakın süren eylem kitlesel ve çoşkulu gecti.

Amsterdam

Amsterdam Havaalanı, Yunan havayolları gişelerinde Turgut Kaya için bir eylem gerçekleştirildi. Saat 19.30 civarında toplanan kitleye gişeler önünde bilgilendirme yapılmaya başlandı. Güvenlik müdahale etti. Buna rağmen  sloganlar atıldı ve pankart açıldı. Polisler yapılan eyleme saldırgan tavırlarla müdahale ettiler. Kimlik taraması yaptılar. Kurum tesilcilerinden AvEG Kon ve ADHK ve Dem Ned destek verdi.