Home , Haberler , Türkiye ile Almanya Arasında Yeni Vergi Anlaşması

Türkiye ile Almanya Arasında Yeni Vergi Anlaşması

HABER MERKEZİ|20.10.2021| Türkiye, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da yaşayan kişilerin Türkiye’deki mali kazançlarıyla ilgili bilgileri paylaşmaya başladı. Peki bu uygulama özellikle Almanya’daki Türkiyelileri nasıl etkileyecek? „Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması“ çerçevesinde Türkiye, bu yıl ilk kez Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya gibi Türkiye kökenli nüfusun yoğun olduğu ülkelerle de vergilendirme amaçlı bilgi paylaşımına başladı. Söz konusu ülkelerde ikamet eden, ancak Türkiye’de mevduat, yatırım hesapları veya sigorta poliçeleri olanların 2019 ve 2020 yıllarında sağladıkları gelir ve kazançlar artık TC makamları tarafından Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’daki yetkili dairelere iletiliyor.

Türkiye, 2018 yılından itibaren bilgi paylaşımına geçme taahhüdünde bulunmasına rağmen sözleşmeyi uygulamaya başlamamış, Ankara’nın bu tutumu da ilgili ülkelerde „Türkiye kökenlilerin bilgilerini paylaşmayarak Türkiye’deki gelir ve varlıklarının ortaya çıkmasını engelleme çabası“ olarak eleştirilmişti.

Küresel ölçekte „vergi kaçakçılığıyla mücadeleyi“ hedefleyen anlaşma çerçevesindeki bilgi paylaşımı, Avrupa’da ikamet eden ve Türkiye’de finansal hesapları bulunan 5 milyon Türkiye kökenli için büyük önem taşıyor.

Zira bazı Türkiye kökenli göçmenler, özellikle Almanya’da Türkiye’deki gelirlerini bildirmeyerek vergi kaçırdıkları ve devletten haksız yere maddi yardım veya işsizlik parası aldıkları iddialarıyla karşı karşıya kalıyordu. Bu nedenle Ankara’nın Berlin ile otomatik finansal bilgilerini paylaşımı Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türkiye kökenli arasında uzun zamandır yoğun bir tartışma konusuydu.

Almanya’da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türkiyeli var

Uzun süren bu tartışmanın ardından TC makamları şimdi Almanya’da yerleşik görünen özel veya tüzel kişiler ve kuruluşların Türkiye’deki gelirleri, mevduat hesaplarının özetleri, faiz ve kâr payları gibi bilgilerini Alman makamlarıyla artık paylaşıyor. Buna emeklilik, kira, faiz gibi hesap hareketlilikleri de dahil. Bilgi paylaşımı Türkiye’de ticari şirketi olanların „pasif gelir“ diye nitelenen kazançlarını da kapsıyor.

Örneğin Almanya’da yerleşik bir kişinin Türkiye’de bulunan şirketinin brüt gelirlerinin yüzde 49’u kira gelirlerinden, yüzde 51’i ise faiz gelirlerinden oluşuyor ve şirketin Türkiye’de bir bankada 260 bin euro tutarında mevduat hesabı bulunmakta ise kimlik bilgileri ve yaşadığı ülkedeki vergi numarası ile adresi ve bütün finansal hareketlilik dökümü Türkiye’den Almanya’ya iletiliyor.

Karşılıklılık esası çerçevesinde aynı mahiyetteki Türkiye’de yerleşik olup da Almanya’da yatırımı olanların gelirleri ve finansal hesap bilgileri de Almanya tarafından Türkiye ile paylaşılıyor.

Türkiye’nin paylaştığı bilgilere Almanya’da ne oluyor?

DW’nin yaptığı habere göre, Türkiye’nin Almanya’da ikamet eden kişilerle ilgili ilettiği bu finansal bilgiler daha sonra merkezi Almanya’nın Bonn kentinde bulunan Federal Vergi Merkezi’ne aktarılıyor. Onlar da bu verileri ülkedeki vergi dairelerine yönlendiriyor. Vergi daireleri de Türkiye tarafından paylaşılan bilgileri, Almanya’daki vergi beyannameleri ile karşılaştırıyor, doğru veya eksik beyan olup olmadığını kontrol ediyor.

Almanya’da mali müşavirlik yapan uluslararası vergi hukuku uzmanı Cevdet Koçaş’a göre otomatik bilgi paylaşımı ile Almanya’da yaşayan, ama Türkiye’deki gelirlerini bildirmeyenler ile Türkiye’de ikamet edip Almanya’dan sağladıkları gelir ve kazançları tamamen bildirmemiş olan herkes sorun yaşayacak.

Uygulamayı DW Türkçe’ye değerlendiren Koçaş, anlaşma çerçevesinde her ne kadar 2019’dan itibaren finansal bilgilerin paylaşımı yapılsa da vergi dairelerinin kaçakçılık tespit etmesi halinde 10 yıl geriye dönük vergi talep edebileceğini dile getirdi.

Yani 2019 ve 2020 bilgilerini inceleyen vergi daireleri, Almanya’da yerleşik görünen bir vergi mükellefinin Türkiye’de sağladığı geliri Almanya’daki vergi beyanına dahil etmediği ve vergi kaçırdığını tespit ederse, Alman makamları bu bilgilerden yola çıkarak önceki yıllara yönelik gelir ve kazanç tahmininde bulunarak geriye dönük vergi talep edebilecek.

Türkiye’de de faaliyet yürüten uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’nin konuyla ilgili yaptığı değerlendirmeye göre de otomatik bilgi paylaşımı ile beyan edilmemiş miras devralan kişilerin de başı ağrıyabilir. Buna göre Almanya’da ikamet eden bir kişi, Türkiye’deki varlıklarını Alman vergi dairelerine bildirmezse söz konusu varlıklarını devrettiği veya miras bıraktığı çocukları da bunu beyan etmeden devam etmeleri halinde suç işlemiş sayılacak.

scroll to top