Home , Haberler , TC, Kara Para Aklama ve Terör Finansman Listesine Alındı

TC, Kara Para Aklama ve Terör Finansman Listesine Alındı

HABER MERKEZİ|22.10.2021| Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele yaklaşımındaki eksiklerinden dolayı, Türkiye’yi „gri liste”ye aldı. Türkiye ile birlikte, Ürdün ve Mali de aynı listeye alındı. Bu listeye giren ülkeler, FATF bünyesindeki özel bir Uluslararası İşbirliği İnceleme Grubu’nun tarafından izlemeye tabi tutuluyor.

Zoom aracılığıyla düzenlenen sanal basın toplantısında, Türkiye, Mali ve Ürdün’ü bu yıl „gri listeye“ aldıklarını açıklayan FATF Başkanı Marcus Pleyer, Türkiye’nin gri listeye alınmasıyla ilgili çok sayıda soru geldiğini vurguladı. Pleyer, „2019’da Türkiye’ye çok alanda ilerleme sağlanması gerektiği uyarısında bulunduk. Özellikle bankacılık, altın ve değerli taşlar ile emlak sektörü gibi yüksek riskli sektörlerde“ dedi.

Konuşmasında, Türkiye’deki insan hakları gruplarının; Türkiye’nin, bu alanda getirdiği önlemlerin, kar amaçlı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarına (STK) dönük uygulamalarına ilişkin endişeler dile getirdiğini belirten FATF Başkanı Pleyer, „Türkiye, kara paranın aklanması ve terörün finansmanı mücadelesinde ‚gerçek bir risk temelli yaklaşım‘ uygulamalı ve yetkililerin, STK’ların faaliyetlerini kesintiye uğratmadığından veya meşru faaliyetleri üzerinde caydırıcı olmadığından emin olmalıdır“ diye konuştu.

Amerikanın Sesi’nde yayınlanan habere göre Pleyel, şunları söyledi: „Türkiye, kara para aklama vakalarını, El Kaide ve IŞİD gibi BM tarafından terörist olarak tanınan gruplarla bağlantılı para transferlerini takibe almalı. Türkiye’nin; kara para aklamayı önlemede, terörün finansmanını engellemede, suç şebekeleri ve yolsuzluklarla mücadelede adımlar attığını göstermesi hayati önem taşımaktadır. Türk hükümeti, gereken adımları atacağı yolunda son derece yüksek düzeyde siyasi taahhütlerde bulundu. Onları bu taahhütleri somut eylemlere dönüştürmeye çağırıyorum.“

scroll to top