Anasayfa , ATİK , Tayland Halk Protestoları ile Dayanışma Mesajı!

Tayland Halk Protestoları ile Dayanışma Mesajı!

ATIK LOGOATİK-ENİLKOM | 26-01-2014 | Onların bizimle başedebilmek için acil kararnameyi kullanıp olağanüstü hal ilan etmesi doğrumu? Gelin de tutun bizi o halde.”

21 ocak 2014 tarihinde Tayland devleti Bangkok ve çevre ilçeleri için 3 aylık olağanüstü hal ilan etti. Devlet olağanüstü hal ilanının sebebini daha çok insanın ölmesini engellemek amaçlı olduğunu iddia ediyor. Şuana kadar 10nu aşkın kişi öldürüldü ve yüzlerce yaralı bulunmakta. Kitleler hükümet istifa çağrılarını yüktseltmekte.

Kitleleri susturmak, sindirmek için polis ve diğer güvenlik güçlerini gönderen devletin ta kendisidir. Kasım ayından bu yana başkentin sokaklarını işgal eden devlet karşıtı protestocular bakanların evlerine su ve elektrikleri keserek, devlet binalarını işgal ederek,  başkentin kuzeyinden yönetimi sürdürmeye çabalayan başbakan Yingluck Shinawatra’yı devirmeye zorlamaktalar.

Kuşkusuz ilan edilen “olağanüstü hal” baskıların yoğunlaşmasına yol açacaktır. Güvenlik güçlerinin yetkilerini çok büyük ölçüde artıran olağanüstü hal uygulaması, kolluk güçlerine arama emri çıkarma, kişileri gözaltına alma ve tutuklama yetkisi veriyor, ayrıca adli kurumlar ve parlamentonun güvenlik güçleri üzerindeki denetimini sınırlandırıyor. Aynı zamanda sokağa çıkma yasağı, medya sansürü, protestoların dağıtılması ve askeri yetkilerin yoğunlaştırılmasının önünü açmakta. Protestolar Tayland’ın pirinç üreten köylülerinin, yoksul ve orta köylülere sübvansiyonların kesilmesini öngören yasa tasarımına karşı başlattıkları protestolarla beraber kırsal alanlarınada yayılmaya başlamıştır.

ATIK olarak bu protestoların liderlerinin bazılarının Tayland’ın en zenginlerinden olduklarının bilincindeyiz ve bunların Tayland halkı için adalet ve gerçek demokrasi amaçlamadıklarının farkındayız ve kitlelerin en temel hak taleplerini desteklenilmesi gerektiğine inanıyoruz.  Bundan kaynaklı olarak bu protestolar içersindeki ilerici, demokratik ve anti-emperyalist güçler ve hareketlerle dayanışma içinde olduğumuzu belirtiriz. Protestoculara karşı devlet şiddetini sertçe kınıyor ve tutuklanan aktivistlerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Tayland kitleleriyle dayanışma içersinde olduğumuzu beyan eder uluslararası kamuoyunu Tayland halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.

 ATİK- ENTERNASYONAL İLİŞKİLER KOMİTESİ