Anasayfa , Haberler , Taksim gaz-duman

Taksim gaz-duman

ist-060713-taksim-mudahale117İSTANBUL | 07-07-2013 | Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile akşam yapılacak eylem öncesi kadın kurumları tarafından yapılan eylemin hemen ardından Taksim Meydan ve İstiklal Caddesi üzerinde bulunan kitleye gaz bombası, tazyikli su, plastik mermi ile saldıran polis, çok sayıda eylemciyi yaraladı.

Çok sayıda gözaltının da yaşandığı eylemde İstiklal Caddesi üzeri, Tarlabaşı, Ömer Hayyam, Tepebaşı civarında binlerce insan direnişi sürdürerek polise taş ve sloganlarla karşılık veriyor.

 

İlk saldırı eylem öncesi

Gezi direnişine yönelik yapılan operasyonlar kapsamında yapılan gözaltı ve tutuklama furyasında gözaltına alınan ve tutuklanan kadınlara yönelik cinsel işkenceyi binlerle birlikte Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydan’a yapılan bir yürüyüşle protesto eden kadın kurumlarının eyleminin ardından polis, önce meydanı kuşatma altına aldı.

Cop ve kalkanlarla kadınları ve Taksim Dayanışması’nın saat 19.00’a yaptığı eylem öncesi bir araya gelerek su savaşı yapan kitleyi İstiklal Caddesi’ne doğru sürükledi.

Burada “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil polis, Taksim’den defol”, “Sık bakalım biber gazı sık bakalım. Kaskını çıkar, copunu bırak! Delikanlı kim bakalım” sloganlarını atan kitle, kısa sürede binlere ulaştı.

Bu arada tazyikli su ile kitlenin arasına dalan bir panzerle ilk saldırı başladı.

 

Taksim gaz-duman

İlk saldırının ardından ara sokaklardan sloganlarla bir araya gelen kitle yeniden Taksim Meydanı’nın girişine geldi. Bu sırada polis şefleri ile Taksim Dayanışması arasında bir görüşme gerçekleşti.

Görüşmede Gezi Parkı ile ilgili verilen son karar polise gösterildi ama “büyük yerlerden” emir aldıkları belli olan polis şefleri, Taksim Dayanışması temsilcilerinin tüm söylediklerine kulak tıkadı ve yeni saldırının emrini verdi.

Son eylemlerde görüntüde iyice azaltılmış olan gaz bombaları yine devreye girdi ve Taksim ile civarı gaz-duman oldu!

 

Taksim’de “Gazi Mahallesi Taktiği”

İstiklal Caddesi’nde çatışmalar başlarken, Harbiye tarafında bir araya gelen bir grup, buradan Gezi Parkı içerisine girmeye çalıştı.

Bu girişimi son anda fark eden polis, kitleye saldırdı. Çatışmalar Harbiye yönünde de başladı. Bu kez Akrep adı verilen polis araçları devredeydi ve “Gazi Mahallesi Taktiği”ni kullanıyordu.

Son hızla kitlenin üzerine sürülen Akrep’in üst tarafına çıkan polis, buradan kitlenin üzerine rastgele plastik mermi sıkıyor, Akrep’in içine yerleşmiş kolluk ise, zaman zaman arka kapıyı açıp kitleye buradan yakın mesafeden gaz bombası atıyordu.

Meydandan Galatasaray Lisesi’ne kadar ara sokaklarda bekleyen binlerce insan içerisinde genç ve kadınların yoğunluğu göze çarparken; bu kitle; gaza, tazyikli su ve plastik mermiye rağmen polisle dalga geçmeyi de ihmal etmiyordu.

Galatasaray Lisesi’nden Odakule civarına kadar ise binlerce insan sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

 

Oturma eylemi yapan kitleye de gaz

Galatasaray civarında bekleyen binlerce kişi adına polisle yapılan görüşmede polis, Galatasaray Lisesi’nden ileri gidilmesine izin vermeyen polisin bu tavrı üzerine kitle oturma eylemine geçti.

Ethem Sarısülük’ün katili olan polisin serbest bırakılmasını ajitasyonlarla protesto eden kitle “Katil polis” diyerek polisi protesto etti. Bu sırada kitleye yakın mesafeden plastik mermi sıkan polis, aynı zamanda oturma eylemi yapan kitlenin içerisine gaz bombası attı.

 

 

Gazeteci ve işçiler darp edildi

 

Çatışmalar sırasında çok sayıda kişi yaralanırken, Taksim Meydan’a haber takibi için giden BirGün muhabiri Onur Eren 20 kişilik bir polis grubu tarafından darp edildi. Meslektaşları ve kitle tarafından polisin elinden kurtarılan Eren hastaneye kaldırıldı.

 

Polisin saldırganlığı sadece kitle ve gazetecilere yönelik değildi. Tepebaşı civarında bulunan bir inşaata denk gelen gaz bombalarından etkilenen inşaat işçileri de tepki gösterince polis şiddetine maruz kaldılar. İşçiler polis tarafından feci şekilde dövüldü.

 

Çatışmalar sona ererken, polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.