Anasayfa , Haberler , Tacizci avukat Sedat Yurtdaş Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak!

Tacizci avukat Sedat Yurtdaş Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak!

sedat_yurtdas_davasiiAmed: Tacizci avukat Sedat Yurtdaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yurtdaş’ın, avukatının ve hakimin tacize uğrayan A.K’yi suçlayan, sorgulayan yaklaşım ve sorgulamalarına rağmen Sedat Yurtdaş Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaktan kurtulamadı!

2013 yılında Amed’de yanında stajyer olarak çalışan bir avukat kadını taciz eden Avukat Sedat Yurtdaş’ın yargılandığı davanın ilk duruşması, 3 yıl sonra bugün görülebildi. Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayan duruşma öncesi aralarında Yeni Demokrat Kadın, Sosyalist Kadın Meclisleri, Özgür Genç Kadın ve KesKeSor LGBT’den katılımcılar A.K’ye destek olmak için biraraya gelerek duruşmaya dahil oldular. Bu duruşmada A.K’nin avukatlığını İstanbul ve Diyarbakır Barosu’ndan Ezgi Duman, Esra Salmanlı, Newroz Uysal, Berivan Esen ve Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan Gülhan Kaya üstlendi.

“Erkek” vurgusu ile tacizi örtemezsin!

Tacizci Sedat Yurtdaş’ın, kadın ve LGBTİ’lere dönük saldırılarda “iyi hal indirimi”nden yararlanmak isteyen erk-erklerin tavırlarına benzer şekilde duruşma boyunca iyi giyimli, elleri önünde bağlı ve boynu bükük bir şekilde beklediği dikkat çekerken, bu tavrıyla “erkek adalet”ten medet umduğunu göstermiş oldu.

Duruşma boyunca rahatsız tavırları göze çarpan tacizci Yurtdaş, verdiği ifadede “kendisine yönelik suçlamaları hiçbir şekilde kabul etmediğini” belirterek, A.K’nın yanından ayrıldığında  hiçbir tartışma olmadan ayrılmalarının bunun kanıtı olduğunu iddia etti. Hakimin A.K’nin avukatlarının “Sizin yanınızdan ayrıldıktan sonra nerede çalıştığını biliyor muydunuz?” sorusunu kendisine yönelttiğinde “Başka bir avukatın yanında, erkek bir avukatın yanında çalışacağını söyledi” cevabını veren Yurtdaş, “erkek avukat” vurgusu yaparak A.K’ye dönük mahkemede yargı yaratma çabasına girişti.

“Kadın kurumları iyi niyetlerine rağmen kullanıldılar”

A.K’nin özel hayatına ilişkin bilgileri mahkemeye sunan Yurtdaş, A.K’nin “psikolojisinin bozuk olduğunu” iddia etti. A.K’nin ve çeşitli kurumların kendisine yönelik bilinçli bir linç kampanyası başlattığını iddia eden Yurtdaş, “konumun” ve “mesleki saygınlığının” arkasına gizlendi. “Kadın beyanı esastır” ilkesini kendisinin de savunduğunu iddia eden Yurtdaş, kadın ve LGBTİ kurumlarının bu süreçte A.K’ye “kadın beyanı esastır” ilkesini savunarak destek vermesini “İyi niyetlerine rağmen kullanıldılar” olarak yorumladı!

Neredeyse ABD-Rusya işbirliğinde komplo!

Daha sonra söz alan tacizci avukatı Muzaffer Tek, Yurtdaş’ın “konumu ve mesleğine” vurgu yaptı ve yanında uzun süredir çalışan bir kadın sekreterin bu yönlü hiç şikayetinin olmamasını, Yurtdaş’ın tacizci olmadığına kanıt olduğunu öne sürdü. Yurtdaş gibi A.K’nin özel yaşamına ilişkin bazı bilgiler paylaşan Tek, “Raporun alındığı süreçte başkasıyla ilişkisi olduğu için rapor hükümsüzdür” diyerek bir hukuk garabetine imza attı.

“Masumiyet karinesi”nden bahseden Tek, müvekkiliyle ilgili teşhir çalışmalarının yapıldığını ve buradaki amacın konuyla ilgili olmadığını ileri sürdü. “Amaç başka, amaç bağcıyı dövmek” diyen Tek “Rusya-ABD işbirliğinde Sedat Yurtdaş’a bir komplo hazırlandığını” söylemese de, Yurtdaş’a karşı yapılanların komplo olduğunu iddia etti.

Rapora değil, hakime bak “Olayın üzerinden çok geçti, sorun olmaz!”

A.K’nin avukatlarının tacizci Yurtdaş’a soru sormalarına izin vermeyen hakim, avukatların A.K’yi psikolog eşliğinde ve tacizci salondan çıkarılarak dinlenmesi” talebini de kabul etmedi. A.K’nin cinsel saldırıdan etkilendiğine dair raporları yok sayan hakim “Olayın üzerinden çok geçtiği için sorun oluşacağını zannetmiyorum” diyerek doktor raporları yerine kendini esas aldı! Da sonra A.K’ye soran hakim, A.K’nin de bu talebi yinelemesini “Kaç yaşında insansın, anlatabilirsin” diyerek reddetti.

Anlaşılan hakim, cinsel saldırıya maruz kalanların psikolog eşliğinde dinlenilmesinin yaşla ilgili olduğunu sanıyor! Hele de cinsel istismara uğrayan çocukların neredeyse tamamının psikolog eşliğinde ve sanıklardan ayrı ifadesinin alınması kuralı işlemeyen bir kural olarak karşımızda dururken…

“Taciz Yurtdaş’ı yargılıyorsunuz, A.K’yi değil”

A.K avukatlarının itirazlarına rağmen tacizcinin yanında yaşadığı süreci ve tacizi anlatarak ifade verdi. İfade boyunca sık sık A.K’nin sözünü kesen ve onlarca soru soran hakim, Sedat Yurtdaş’ı yargıladığını unutmuş olacak ki A.K’yi yargılamaya başladı. “Bunun taciz olduğunu nasıl anlamazsın”, “Siz avukatlar bu tür konularda daha önde olmanız lazım değil mi” sorularına avukatlar itiraz etti.

Avukat olmasına rağmen savcı, arkadaşımızı dinlemeden soruşturmayı kapattı. Kadın kurumlarının ısrarı ile dava açılabildi. Avukat olmasına rağmen ilk duruşma 3 sene sonra yapılabildi” diyerek hakime yanıt veren avukatlar, ayrıca hakime “Sedat Yurtdaş’ı yargılıyorsunuz, arkadaşımızı değil” diyerek tepki gösterdiler.

Tacizci avukat ağır cezada yargılanacak!

A.K’nin ifadesinin ardından ara karar için ara verildi. Daha sonra kararı açıklayan hakim, davaya “görevsizlik” kararı verdi ve Sedat Yurtdaş’ın davasını Ağır Ceza Mahkemesi’ne devretti. Avukatlar bu kararın tacizcinin daha fazla ceza alabilmesinin önünü açan önemli bir karar olduğunu belirtirken; davaya katılanlar bu kararı coşkuyla karşıladı.

Kaynak: www.yenidemokratkadin.net