Home , Avrupa , Suruç Katliamı 4. Yılında Berlin’de Lanetlendi

Suruç Katliamı 4. Yılında Berlin’de Lanetlendi

Berlin |20.07.2019| 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde İŞİD’in bombalı saldırısı sonucu hayatını kaybeden 33 devrimci genç, Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan bir miting eylemi ile ölümlerinin 4. yıldönümünde anıldılar. Kobane’nin yeniden inşası ve Kobane’ye yardım götürmek için bir araya gelen topluluğa polisin gözleri önünde, hiçbir önlemin alınmadığı bombalı saldırı sonucu yaşamlarını yitirenler için Berlin’in Kreuzberg semtinde Celaletin Kesim meydanında saat 15:00’da bir eylem düzenlendi.

Suruç`ta hayatını kaybedenler için ,,adelet istiyoruz“ sloganı ile , HDK Berlin/Brabdenburg kurumunun düzenlediği eyleme ATİK, AvEG-Kon, AGİF, SYKP örgütleri katılarak dayanışmada bulundu. Eylem yaklaşık iki saat sürdü. Katliamda hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan miting eylemi, HDK temsilcisinin Kürtçe. Türkçe ve Almanca okuduğu basın açıklaması metni ile sürdürüldü.

Eylem sırasında söz alan konuşmacılar, “Kobane’ye yardım için giden devrimci gençlere karşı katliam, halkların birleşik devrimci hareketine ve Rojava Devrimi’ne karşı yapılan bir katliamdı. İŞİD’in eliyle gerçekleştirilen bu bombalı saldırının gerçek faili faşist TC ve diktatör R.T. Erdoğan’dır“, vurgusu sık sık yinelendi. Ayrıca katliamda hayatını kaybeden Ezgi Saadet’in annesinin mektubu okundu.

Eylem yapılan müzik dinletisi ardından olaysız bir şekilde son buldu.

scroll to top