Home , Avrupa , Suç ve Keza Londra’da Seyirciyle Buluştu

Suç ve Keza Londra’da Seyirciyle Buluştu

LONDRA |03.11.2019| ATİK’in tiyatro turnesi kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde sergilenen Suç ve Keza oyunu 1 Kasım’da Londra’da seyirciyle buluştu. Barış Atay ve Güney Tiyatrosu’nun birlikte oynadıkları oyun, Londra’da Tohum Kültür Merkezi ve Alxaslar yöre derneği tarafından alanda ortak örgütlendi.

Oyun başlamadan önce, kısa açılış konuşması yapılarak kitleler selamlandı. Ardından turneyi Avrupa’da düzenleyen ATİK eş başkanı Süleyman Gürcan, güncel gelişmeleri ilişkin bir konuşma yapmak üzere sahneye çağrıldı.

Süleyman Gürcan, kitleleri selamladıktan sonra, son süreçte Avrupa’da ve Türkiye’deki gelişmelere değindi. Gürcan yaptığı konuşmada özellikle Avrupa’da gelişen ırkçılık, bu bağlamda Britanya’daki durum, Brexsit ve siyasal kaosa değindikten sonra, konuşmasının önemli bir kısmını Türkkiye’nin Rojava Kürdestan’ına ilişkin geliştirdiği işgale ayırdı. Gürcan, “Faşist Türk devletinin Rojava işgalinin esasta arkasında emperyalist güçler olduğunu, bunun göstergesi olarak, tankların Almanya’da, silahların Almanya, Fransa, Biritanya’da gittiğini, tankları silahları taşıyan kamyonların İsveç’ten gittiğini, kimyasal olarak Fosfor gazının ayna şekilde Britanya’da gittiğini” belirtti. Ayrıca bölgede etkin iki emperyalist güç olan Rusya ve  ABD’nin de işgal konusunda anlaştıklarına dikkat çekerek, herkesi 2 Kasım Küresel Rojava dayanışma gününde yapılacak eylemler katılmaya çağırarak konuşmasını bitirdi.

Süleyman Gürcan’ın konuşmasından sonra sahne Suç ve Keza’ya bırakıldı. Usta oyunculardan Barış Atay ve Cüneyt Sezer’in harkulade sergiledikleri oyun, izleyicileri adeta esir aldı. Salonu dolduran izleyiciler, oyunu pür dikkat izlediler. Oyunun bitiminde sonra, oyuncular kitleyle resim çekip sohbet ettiler. Oyunu Mehmet Ali Alabora’da izleyenler arasında olması da kitleler tarafından beğeniyle karşılandı.

scroll to top