Anasayfa , Haberler , Stuttgart’ta ATİK Tutsakları ile Dayanışma Sürüyor

Stuttgart’ta ATİK Tutsakları ile Dayanışma Sürüyor

129 Maddesi Kaldırılsın Platformu 18 Haziran Cumartesi günü Stuttgart Schloßplatzda ATİK tutsakları ile dayanışma mitingi düzenledi. Saat 14’de başlayan mitinge açıklama ve konuşmalar ile birlikte söylenen enternasyonal ezgiler renk kattı.

Platform adına yapılan açıklamada bir gün öncesinde Münih Eyalet Mahkemesinde ilk duruşmanın gerçekleştiği aktarılırken, ATİK’li ve tüm politik tutsaklarla dayanışmanın önemi vurgulandı. Yapılan açıklamalardan sonra ilk önce MLPD Temsilcisi sözü alırken politik tutsakların seslerine ses olmanın ve onlarla dayanışmayı büyütmenin önemine değindi. Temsilci „Devrimcilerin sindirilemeyeceğini birkez daha ATİK’li tutsakların sergilediği duruştan gördük“ diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından söz alan AGİF Temsilcisi 129 a/b’nin hiçbir demokratik değere sahip olmadığına değinirken türkiye’dede cuma günü 8 ESP’linin tutuklanmasına dikkat çekti. „Burada 129 maddesi, Türkiye’dede Terörle Mücadele yasaları adı altında devrimciler her zaman gözaltı ve tutuklama terörü ile karşı karşıya“ diyerek sözlerini tamamladı.

Stuttgart ATİF adına yapılan konuşma ile miting devam etti. Konuşmada mahkemeye getirilen devrimcilerin ilk önce elleri ve ayaklarına takılan kelepçelerin antidemokratik bir uygulama olduğuna değinilirken tutsakların buna direnmesi sonucu söküldüğü belirtildi. „Devrimci ve demokratlara karşı gelişen bu antidemokratik uygulamalara, ev baskınlarına ve tutuklamalara karşı bizlerde direniş bayrağını yükseltmeliyiz“ sözleri ile konuşmaya devam eden temsilci „Nasıl tutuklanan yoldaşlarımız her türlü faşişt baskı ve uygulamaya karşı mücadele yürüttülerse bugün de bizlere onların mücadele bayraklarını yükseltmek düşer“ dedi. Konuşma „Tüm devrimci ve demokrat kurumlar ve bireylerde bu mücadeleyi sahiplenmeli politik tutsaklarla dayanışmayı arttırmalıdır“ çağrısı ile son buldu.

Mitingde ara ara provokasyon girişimleri gerçekleşsede bu girişimler onların istediği yönde başarılı olmadı. Yeni Kadın temsilcisi tutsakların sergiledikleri duruştan bahsederken durumları hakkındada bilgiler verdi. Son olarak offenes Treffen gegen Krieg und Militarisierung ve Verdi Gençliği adına yapılan konuşmalar ile tekrardan dayanışmanın önemine değinilirken miting son buldu.