Anasayfa , Avrupa , Stuttgart Edi Bese Platformu 2. Toplantısını Gerçekleştirdi

Stuttgart Edi Bese Platformu 2. Toplantısını Gerçekleştirdi

STUTTGART |07.02.2018| Stuttgart Edi Bese Platformu, Türkiye’nin islami faşist terör çeteleri ile birlikte,Efrin’i işgal amaçlı başlattığı savaşı temel alan, Ocak ayından günümüze kadar olan etkinliklerini değerlendirdi ve savaş süresince Efrin halkı ve direnişle dayanışma eylemlerinin yeni biçimler kazanarak süreklileştirilmesini sağlayacak kararlar aldı.

Sadece göçmenlerin değil. Alman Sol Parti ve Demokratik kitle örgütlerinin de katılımlarla güçlendirdiği Platform toplamda 22 Parti ve DKÖ, birlikte haksız savaşa hayır diyor.

Stuttgart Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya katılan kurumları ve inisiyatifleri temsil eden katılımcılar geçen eylemlilik dönemini başarılı buldular. Toplantı sonrası sürecin planlamasında eksikleri dikkate alan düzenlemelerle pratiği yükseltirken henüz platformda bulunmayan diğer kurum ve inisiyatiflerinde katılmalarını sağlayacak şekilde aktif iletişim ve önermelerle hareket etmeyi önemsediklerinin altını çizdiler.

Savaş kışkırtıcılığı yapmak ve sivil halka karşı yürütülen savaşın övgüsünün suç kabul edildiği uluslararası hukuk normlarını hiçe sayar bir tutumla Avrupa’nın çeşitli yerlerinde Türkiye’nin saldırganlığını destekleyen ve öven gösterilerle ortamı provake etmek isteyen kimi grupların TC’nin konsolosluk ve elçilikleri ile kimi AKP destekçisi paravan kurumlar tarafından kışkırtıldığı ve sokağa sürüldüğünü, bu gerçek bilindiği halde, Avrupa da da muhalefeti sindirme ve etkisizleştirme amaçlı bu tür ırkçı, saldırgan ve anti-demokratik davranışlara izin verilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Edi Bese platformu hergün daha etkili şekilde meydanlarda olunacağı ve faşist savaş destekçilerine boş alan bırakmama kararlılıklarını ifade ettiler.

‘Yalnız gelme Komşunu, Arkadaşını da al eyleme, sokağa gel’

Edi Bese Platformu, süren saldırılar ve savaş nedeniyle,hergün çok sayıda başta çocuklar olmak üzere sivil kayıplar yaşandığı ve yaralıların bulunduğu böyle bir süreçte TV başında dizi izler gibi takipçi olmanın vijdanlara sığmaması gereken bir davranış olduğunu ve direnişe destek eylemlerini, dayanışmayı büyütmek gerektiğinin altını çizerek daha geniş katılım çağrısı yaptılar.

KAYNAK: http://www.simurg-news.com/stuttart-edi-bese-platformu-2-toplantisini-gerceklestirdi/