Home , Avrupa , Strasbourg’da Georges Abdallah için Film Gösterimi

Strasbourg’da Georges Abdallah için Film Gösterimi

FRANSA|03.10.2021|Otuz yılı aşkın bir süredir Fransa hapishanelerinde tutulan Lübanlı devrimci Georges Abdallah’ın mücadelesini konu alan FEDAYİN filmi Strasbourg Dostluk ve Kültür Evi’nde gösterilecek.
Georges Abdallah, kamuoyunda „Münih Komünistler Davası“ olarak bilinen mahkeme sürecinde de yargılanan devrimcilere destek mesajı göndermişti. Yapılacak film gösterimine, sürece ilişkin bilgilendirme ve Georges Abdallah ile dayanışmak amacıyla Musa Demir’de konuşmacı olarak katılacak.

Georges Abdallah Kimdir?

1951 yılında El-Kubaiyat’da doğan Lübnanlı Georges İbrahim Abdallah, önceleri Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi ve daha sonra da FHKC üyesi olarak sosyalist mücadeleye katıldı. 1982’de Lübnan’ın İsrail tarafından işgal edilmesinin ardından işgale karşı silahlı direnişte yer aldı. Bu faaliyetlerinden dolayı 1984 yılında Fransa tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Fransız hukukunun rutin uygulamalarına göre 1999’dan itibaren salıverilebilecek durumda bulunan Abdallah’ın tahliyesi ve Lübnan’a iadesi, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da girişimleri ile defalarca engellendi.

scroll to top