Home , Avrupa , Stockholm’de Mayıs Ayı Şehtleri Anıldı

Stockholm’de Mayıs Ayı Şehtleri Anıldı

İsveç|26.05.2018|Mayıs Ayı Şehitlerini Anıyoruz adıyla duyurusu yapılan anma etkinliği başarıyla gerçekleştirildi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen anma etkinliğinde ilk olarak şehit yakını moderatör tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından kitle saygı duruşuna çağrıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından Kürt Hareketi adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmasına etkinliğe Direniş Hareketi İsveç Taraftarları’nın sunduğu mesajla başlayan temsilci dayanışmanın önemine değinerek onlara da mücadelelerinde başarılar diledi.

‘Mayış şehitlerini anlatmak yarım yüzyılı anlatmayı gerektirir’

Sözlerine mayıs ayının anlamına değinerek başlayan temsilci dörtlerin yaktığı ateşi söndürmek istemenin ihanet olduğunu tersine onu mücadele içinde büyütmek gerektiğini vurguladı. Karadeniz’den Kürdistan’a uzanan bir yaşam, mücadele adamı Haki Karer hakkında da konuşan temsilci halkların kardeşliğine vurgu yaparak bugün Türkiye ve T. Kürdistanı’nın tüm renklerinin HDP içinde birleştiğini ve dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini belirtti. Etkinliğe farklı yapılardan insanların katılım sağlamasını selamlayan temsilci ortak düşmana karşı dayanışmanın önemine de değinerek ‘’Yaşasın tüm Türkiye ve Kürdistan devrim şehitleri’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

‘’Bazı yaşamlar vardır, ölümleri kadar önemli izler bırakmıştır’’

Etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Partizan temsilcisi de sözlerine kitleyi ve mayıs ayı şehitlerini selamlayarak başladı. ‘’Kaypakkaya’nın, Denizler’in, ve dörtlerin direnişleri bizlere önemli birer miras bırakmıştır’’ diyen temsilci Kaypakkaya’nın kemalizme darbe vurduğunu, 68 ve 71 devrimci kopuş içerisinde farklı bir atılım gerçekleştirdiğini, Kürt sorunundaki yaklaşımının keskin bir kopuşu ifade ettiğini belirtti. Kaypakkaya’nın temelini attığı mücadelenin bugün Dersim’de Yurdal ve Mazlum yoldaşların, Rojava’da Nubar yoldaşın ölümsüzleşmesiyle somutlaştığı, şehitlerin kanlarının birbirine karıştığını belirtti.

Türkiye’de bugün en demokratik eylemin, flama taşımanın ya da basın açıklaması okumanın cezaya sebep olduğunu, yıldırma politikası uygulandığını ve faşizmin parlamentoyla maskelendiğini vurgulayan Partizan temsilcisi, bu süreçte HDP’nin desteklenmesi gerektiğini, desteğin yalnızca sözde değil Partizan’ın örgütlü bulunduğu tüm alanlarda mücadele yürütülerek sağlanması gerektiğini belirtti. ‘’HDP’ye destek vermek için Kaypakkaya’cı olmaya gerek yok, insan olmak yeterlidir’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etkinlik yapılan konuşmaların ardından sinevizyonla devam etti. Mayıs ayı şehitlerinin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin ardından TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından gönderilen görüntü izlendi. Yoğun alkışla sonlanan sinevizyon gösteriminin ardından etkinlikte bulunanlara söz hakkı verildi. 68 kuşağından bir kadının şiir okuması, bir diğerinin Denizlere ilişkin anılarını paylaşmasının ardından Kürt Enstitüsü Başkanı’nın şehitler için okuduğu Kürtçe şiir ve moderatörün yaptığı kapanış konuşmasının ardından etkinlik sonlandırıldı.