Anasayfa , Haberler , Filistin için İsrail Konsolosluğu’na yeryüzü sofrası

Filistin için İsrail Konsolosluğu’na yeryüzü sofrası

Ohne TitelİSTANBUL-11-07-2014-  Günlerdir Filistin topraklarını kana bulamaya devam eden katil İsrail’i protesto eden Anti-Kapitalist Müslümanlar, Levent’teki İsrail Konsolosluğu önünde dün (10 Temmuz) yeryüzü sofrası kurdular.

Anti-Kapitalist Müslümanlar “sponsorsuz, hiyerarşisiz, bayraksız, flamasız”; “Emeğimizle kazandığımız helal lokmalar ve Allah’ın tüm canlılar için bahşettiği nimetler, ‘hepimize yeter’ demek için” şiarıyla gerçekleştirdikleri yeryüzü sofralarından birini dün Levent’te bulunan İsrail Konsolosluğu önünde gerçekleştirdi.

Son birkaç haftada 70’in üzerinde Filistinli’yi katledip, 500 kişiden fazlasını yaralayan, 6000’den fazla Filistinliyi tutuklayan Ortadoğu’nun akbabası Siyonist İsrail’i kınamak adına konsolosluğun bulunduğu Yapı Kredi Plaza önündeki yeşil alanda buluşan kitle önce yeryüzü sofrasını hazırladı.

 

“İsrail’i yeryüzü sofrası ile kuşatıyoruz”

Ezanın okunmasına yakın Anti-Kapitalist Müslümanlar Dönem Sözcüsü Münibe Altıparmak bir açıklama yaptı. “Bu coğrafyada ulus-devletler, halklara giydirilmiş deli gömlekleridir” diyen Altıparmak, siyonizmin bunun en zalim, en güçlü ve en acımasız olanı olduğunu söyledi.

Siyonist rejimin eline kan bulaşmıştır ve bugün de bu eller katliam yapmaya devam etmektedir” diyen Altıparmak, konuşmasının devamında Filistin halkının intifada ruhuyla direnişe devam ettiğini ve ulaşılmaz zannedilen kulelerdeki Siyonist liderlerin korkudan titrediğini belirtti.

Bizler Filistinli dostlarımızla buluşmak, acılarına ve zaferlerine ortak olabilmek adına, onları Ortadoğu halklarının en kadim geleneği olan yeryüzü sofrası ile selamlıyor ve İsrail Konsolosluğu’nu sofralarımızla kuşatıyoruz” diyen Altıparmak açıklamasını “Yaşasın küresel intifada! Yaşasın mzlum Filistin halkı” sözleriyle sonlandırdı.

 

“Siyonistler, cehennemi dünyada görecekler”

Açıklama “Yemin olsun ki, Siyonistler, cehennemi dünyada görecekler”, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Katil İsrail, Filistin’den defol”, “Allah, ekmek, özgürlük” sloganları ve tekbirlerle sona erdi.

Açıklamaya Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi aktivisti Filistinliler de katıldı. İngilizce sloganlarla İsrail’i kınayan Filistinliler, Filistin bayrakları açıp bayraklara sarılarak yeryüzü sofrasında yerlerini aldılar. Ayrıca dağıttıkları bildirilerle 13 Temmuz Pazar günü saat 17.00’de Taksim-Tünel’den başlayacak Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi’nin eylemine çağrı yaptılar.

Açıklamanın ardından iftarını açan kitle, gece geç saatlere kadar oturarak hem sohbet ettiler, hem de Filistin ezgileri söylediler.

 

Muhanned Alsaafin: “Filistinliler dünyada mülteci”

Eylemde sohbet ettiğimiz Filistinli Tiyatrocu Muhanned Alsaafin, bugün burada olmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. 70’e yakın şehit, 500’den fazla yaralı ve 6 bin tutsağın olduğu Filistin için “artık yeter” dediklerini söyleyen Alsaafin, “3. İntifada’yı bekliyoruz” dedi.

Filistin halkının büyük bir kısmının Ürdün, Lübnan başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında mülteci olarak yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Alsaafin, Filistinlilere duvar ören İsrail’in Filistin’de 235 tane askeri noktası bulunduğunu ve 4 bölgede kendilerine yaşam alanı oluşturarak Filistin topraklarını işgal ettiğini belirtti.

“Filistin’de gerçekten büyük bir yangın var” diyen Alsaafin, “Biz İrail’in tüm dünya tarafından boykot edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi en etkili boykot İngiltere’de. Ama yeterli değil, her yerde boykot edilmeli” sözleriyle İsrail’i boykota çağırdı.