Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , Soma katliamının yıl döneminde emekçiler Soma’daydı!

Soma katliamının yıl döneminde emekçiler Soma’daydı!

DSC_0097İzmir: Soma katliamının yıl dönümünde 10 Mayıs’tan bu yana devam eden anma eylem ve etkinlikleri bugün Soma’da yapılan mitingle sonlandırıldı.

İzmir ve çevre illeri olmak üzere,  İstanbul, Zonguldak gibi birçok ilden katılımın olduğu miting Soma meydanında gerçekleştirildi.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB tarafından yapılan çağrı ile bir araya gelen binlerce emekçi, devrimci demokratik kurumlar Soma’nın girişinde toplanarak miting alanına doğru  “Soma’yı unutma unutturma” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti.

Madenci aileleri öfkeli sloganları  “adalet istiyoruz hesap soracağız” pankartı ile birlikte üzerinde kaybettikleri madenci yakınlarının fotoğraflarının olduğu tişörtler ile yürüyüşe katıldı. Madenci yakınları yol boyunca öfkeli gözyaşları dökerken, yoldan yürüyüşü izleyenlere yanlarında yer almaları yer almaları için çağrı yaptı. “Bu ülkede zengin hayatı ile ucuz hayat var, bize ucuz hayat düştü. Adalet istiyoruz, başka bir şey değil”, “ Susma sustukça madenler katledilecek” vb cümlelerle tepkiler dile getirildi.

Ardından “kaza değil, kader değil cinayet, Soma’yı unutma” ortak pankartı arkasında çağrı yapan kurumlar yürürken

DSC 0091

DİSK, KESK, TMMOB’un genel başkanları, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP İzmir İl yöneticileri ve İzmir Milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü’de mitingde yerini aldı.

HDP İzmir ve çevre illerden gelen HDP’lilerle birlikte “Kalbimiz Soma’da unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açarak Biji bıratiya gelan”, “BİZ’ler meclise hesap sormaya” vb sloganları ile yürüyüşte yerini aldı.

HDP bileşenleri kendi pankartlarıyla yürüyüşte yerini alırken Partizan ve YDG “Soma kader değil, katliamdır” yazılı pankart ve “Soma’nın hesabı lafla sorulmaz, bizde hesapları namlu sorar” , “Soma’nın kömürü patronları yakacak”, “Soma’nın katili patron ağa devleti” vb. gibi sloganlarla HDP kortejinin içinde yürüdü.

On binlerce kişi sloganlar eşliğinde miting alanına geldikten sonra burada önce gelen kurumlar selamlandıktan sonra bir madenci ailesi aileler adına kısa bir konuşma yaptı.

Ardından mitingin çağrıcı kurumları adına DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir metin okudu.

DSC 0093

Beko, gerçek sorumlular hesap vermediği sürece bu hesabın kapatılmayacağını, buradaki ailelerin söylediği gibi insanları açlıkla terbiye etmek istediklerini belirtti. Beko hükümetin önce bu bölgede tarımı bitirdiğini, insanları açlığa mahkûm ettiğini, ardından insanları diri diri yere gömdüğünü belirtti. Katliamdan sonra devletin çözüme dair hiçbir adım atmadığı gibi onlarca madenciyi işten çıkardığını belirterek, Soma davasının ikinci mahkemesine çağrı yaptı. Beko, “bir olacağız, tek yürek olacağız ve hesap soracağız! Evet, anaların öfkesi, bir gün mutlaka katilleri boğacak! Bunun için diyorum ki, yaşasın işçilerin birliği” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Beko’nun ardından KESK Eş genel Başkanı, TMMOB ve TTB Genel Başkanları kitleyi selamlayan konuşmalar yaptı.

Konuşmaların ardından madenci çocukları oluşturdukları koro ile şarkı söyledi. Çocuk korosunun şarkılarının ardından soma davasına yapılan çağrı ile miting sonlandı.

 

scroll to top