Home , Avrupa , Sivas Katliamı 26. Yıldönümünde Berlin’de Lanetlendi!

Sivas Katliamı 26. Yıldönümünde Berlin’de Lanetlendi!

BERLİN |30.06.2019| Her yıl olduğu gibi bu senede Berlin Alevi Toplumu-Cemevi’nin çağrısını ve örgütlemesini yaptığı Sivas Katliamı yüzlerce kişinin katılımı ile 26. yıldönümünde Almanya’nın başkenti Berlin’de protesto edildi. 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılan 33 aydın, yazar, sanaçtı ve gencin  Sivas Madımak Otel’inde radikal islamcılar tarafından yakılarak katledilmesinin 26. yıldönümünde Berlin’de yapılan bir yürüyüş eylemi bir kez daha lanetlendi.

Derin devletin desteği ile faşist gericiler tarafından 26 yıl önce Sivas’da Türkiye tarihinin en karanlık olaylarından bir olan Sivas Katliamı gerçekleştirilmişti. Tüm Türkiye ve dünyanın gözleri önünde radikal islamcıların Madımak Oteli’ni ateşe vermesi sonucu 33 alevi can diri diri yanmış yada çıkan dumandan boğulmuşlardı.

2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinde derin devletin planladığı  katliam, devletin güvenlik güçleri olan polisin ve askerin gözleri önünde  faşist dinci gericiler tarafından gercekleştirilmiş ve devlet güvenlik güçleri tarafından müdahale çok geç gelmişti. Ayrıca kameralar önünde katliamı yapan faşist radikal dincilerin tüm çıplaklığı ile ortada olmasına karşın, daha sonraki süreçte devletin katliamı yapanları mahkemelerde koruyarak aklaması, TC devletinin tarihinde untanç verici bir leke olarak kalmıştır. Aradan 26 yıl geçmesine rahmen katiller halen bulunamamış ve dava zaman aşımına uğratılarak faşist katiller devlet tarafından korunmuştur.

Eylem için yüzlerce insan 30 Haziran 2019’da saat 13:00’da Berlin’in Hermanplatz meydanında bir araya gelerek, saat 14:00’da hep birlikte Berlin-Oranienplatz meydanına doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşe Berlin Alevi Toplumu-Cemevi kurumunun kitlesinin yanı sıra, ATİF, Partizan, Haziran, Halk Cephesi, Dersim Cemaati örgütleri de katılım gercekleştirdiler. ATİF kurumu eyleme Sivas Katliamını lanetleyen pankart taşıyarak katılım sağladı. Partizan örgütüde yürüyüşe, üzerinde kurucusu ve önderi olan İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu Partizan bayrakları ile katıldı.

Yürüyüş boyunca tüm kitlenin türkçe ve almanca attığı, “Faşizme karşı omuz omuza!“, “Hoch die internationale Solidarität!“,“Tot Tot Tot dem Faschismus überall!“,“Katil devlet hesap verecek!“ gibi sloganlar ile eylemin çoşkusu hep yüksek tutuldu. Eylem Berlin-Oranienplatz meydanına gelindikten sonra yapılan konuşmaların ardında olaysız bir şekilde son buldu.

scroll to top