Anasayfa , Avrupa , „Şiddete Karşı Suskun Değil Öfkeli, Yalnız Değil Örgütlüyüz!”

„Şiddete Karşı Suskun Değil Öfkeli, Yalnız Değil Örgütlüyüz!”

20131123_142502İSVİÇRE|26-11-2013|25 Kasım  Uluslararası  Kadına Yönelik Şiddete karşı Mücadele haftasında İsviçre‘nin Basel ve Zürih kantonunda Göcmen ve Yerli Kadın kurumları tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiler.

Basel Kantonu:  “Tarihsel yenilgi”mizi aldığımız özel mülkiyetin ortaya çıkışı kadar eskidir kadına yönelik şiddet. Bu şiddetin dil, din, ırk, ulus, sınıf, -elbette ezilen ulus ve sınıflara mensup kadınların payına daha fazla şiddet düşüyor- kapitalist/feodal ülke vs. ayrımı yok. Kullanılan araçlar ve biçimler farklı sadece.

Neoliberal politikaların dayattığı  esnek, güvencesiz, ucuz çalışma koşullarıyla „kutsal“ ailemizin sarsılmaması, güçlenmesi; yani sömürü sisteminin bekası için  eve geri dönmemiz isteniyor. Kapatıldığımız evlerde görünmeyen emeğimizle, çarpıtılmış/teslim alınmış bilincimizle köle olmamız; babaya, abiye, “koca”ya, devlete boyun eğmemiz; kapitalist sömürü sisteminin bir parçası olmamız isteniyor. Bu durum son yıllarda kadına yönelik şiddetin yoğunlaşarak artmasının nedenini de açıklıyor.  Başkaldırdığımızda (başkaldırmadığımız koşullarda da) baba/abi/”koca” şiddetiyle, devlet şiddetiyle karşılaşıyoruz; tacize, tecavüze uğruyoruz, katlediliyoruz.  24 Kasım’da ayrıldıği eşi tarafından öldürülen Sevtap gibi, 13 yaşında tecavüze uğrayan NÇ. gibi; Hindistan’da toplu tecavüze uğrayan kadınlar gibi; Rosa Lüksemburglar, Mirabal Kardeşler, Sakineler gibi; gözaltında/hapishanede tacize uğrayan Elifler gibi….

20131123_145454

23 Kasım Cumartesi günü İsviçre’nin Basel kantonunda Faşist Trijillio diktatörlüğüne karşı mücadelede katledilen Mirabal Kardeşler anısına ilan edilen “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” vesilesiyle İsviçre Özgür Kadın Hareketi’nin çağrısıyla bir yürüyüş düzenlendi. Bizler de Yeni Kadın olarak flamalarımızla, önlüklerimize yazdığımız sloganlarla hem kadına yönelik şiddeti teşhir ettik hem de Görünmeyen Emeğin Görünür Kılınması için başlattığımız kampanyayı öne çıkartmaya çalıştık. Yanı sıra türkçe ve almanca bildirilerimizi dağıttık. Kortejin arkasında yürüyen erkeklerin katılımı dikkat çekiciydi. Paris’te katledilen üç devrimci kadının posterlerinin taşındığı yürüyüşte sık sık “Jin-Jiyan-Azadi”, “Biji Berxwedana Jinan” sloganları atıldı.

İsviçre Sosyalist Kadınlar Birliği ve Young Struggle’ın da katıldığı yürüyüş, konuşmaların yapıldığı bir mitingle sona erdi.

25 Kasım Pazartesi günü ise Basel Schifflände’de Amazon heykelinin yanında Yeni Kadın olarak  SKB ve SYKP kadın grubu ile ortak bir stand açtık. Kadına yönelik şiddeti teşhir eden döviz ve afişlerimiz yoldan geçenlerin dikkatini çekti. Ağırlıklı olarak almanca bildirilerimizi dağıttık. Havanın soguk olması nedeniyle sokakların kalabalık olmaması çok fazla kitleye ulaşmamıza engel olurken, görsel materyaller ilgi çekerken bildirilere ilginin de az olduğunu gözlemledik.

Zürihli kadin 2

Zürih Kantonu:   25 Kasım 2013 tarihinde İsviçre’nin Zürih kantonunun en işlek yerinde, İsviçre Yeni Kadın ve İsviçre Demokratik Kadın Hareketi’nin “25 Kasım Kadın Şiddetine Hayır” sloganıyla eylem gerçekleştirdi.

Akşam iş çıkışı saatinde Zürih Paradaplatz da yerli kadın kurumlarında destek verdiği eyleme, Yeni Kadın örgütü olarak hazırlanan döviz ve renga renk önlüklerimizin yanısıra „küçük gelinimizle“ alanda yerimizi aldık. Bir saat süren etkinlikte ortak çıkarılan bildiriler dağıtıldı ve bildiriler okunarak eylem sloganlarla bitirildi.

Bir 25 Kasım’ı daha geride bırakırken bir kez daha tekrarlıyoruz:

Sorunlarımıza sahip çıkmanın yolu örgütlü mücadeleden geçiyor.

Susma! Kol kırılmasın yen içinde kalmasın!

Kapitalizme boyun eğmiyor, onun bir parçası olmayı reddediyoruz!

Zürih Kadin 1