Home , Haberler , "Şiar Rişvanoğlu Yargılanıyor… Yanındayız!"

"Şiar Rişvanoğlu Yargılanıyor… Yanındayız!"

adogADANA | 14 – 05 – 2009 |  Ankara Düşünce Özgürlüğü Girişimi (ADÖG), hakkında dava açılan İşçi Mücadelesi gazetesi yazı işleri müdürü ve 29 Mart seçimlerinde Adana Büyükşehir Belediye başkanlığı için solun ortak adayı Avukat Şiar Rişvanoğlu için dayanışma mesajı yayımladı. Terörle mücadele Yasasının 5. maddesinden yargılanan Rişvanoğlu’nun ilk duruşması 30 Nisan 2009’da yapıldı. Yapılan açıklamada, „Şiar Rişvanoğlu, ezilenlerin, sömürülenlerin davasına yürekten bağlı bir sosyalist, „düşünce suçu“ davalarının yürekli, direngen avukatıdır. „Korkunun İmparatorluğu“ sonunda onu da sanık sandalyesine oturttu… Bugün görev, o sandalyede Şiar Rişvanoğlu ile birlikte oturmak, onunla birlikte düşüncenin suç olamayacağını, yargılanamayacağını bir kez daha haykırmaktır“ denildi.

Şiar Rişvanoğlu şahsında bütün düşünce „suçlu“larının „suç“larını paylaştıklarını ve yasalardaki tüm antidemokratik maddelerin kaldırılmasının talep ettiklerini belirten ADÖG, „Artık Yeter!“ diyenleri 26 Mayıs 2009 tarihinde Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak olan duruşmada Rişvanoğlu’nun yanında yer almaya çağırdı.

Açıklamada devamla şunlara yer verildi; „Rişvanoğlu hakkında, İşçi Mücadelesi gazetesinin Kasım 2008 tarihli 37. sayısında yer alan „Kürt Halkı Ayakta… Bu Sese Kulak Verin“ başlıklı yazıdan dolayı, „Suç ve Suçluyu Övmek“ iddiasıyla TCK 215. madde ve Terörle Mücadele Yasası (TMY) 5. maddeden açılan davanın ilk duruşması, 30 Nisan 2009’da yapıldı. Rişvanoğlu „PKK talimatıyla sokakta eylem yapan çocukları ve ‚terör örgütü lehine, yasa dışı slogan atmak, kamu görevlilerine ve kamu ve şahıs mallarına zarar verme‘ suçlarını övmekle suçlanıyordu. İlk duruşmada savcı Rişvanoğlu’nun „suç ve suçluyu övmek“ten değil, daha ağır bir ceza gerektiren „örgüt propagandası“ndan (TMK madde7/2) cezalandırılmasını talep etti.“

ATİK dayanışma çağrısını desteklediğini açıkladı.

Rişvanoğlu için dayanışma imzaları akader1@mynet.com mailinden irtibat sağlayabilirler.