Home , Haberler , Sendikalar Polis terörünü protesto etmek için greve gitti

Sendikalar Polis terörünü protesto etmek için greve gitti

kesk_eylem_2İSTANBUL |17-06-2013 |  KESK, DİSK, TTB, TMMOB ve TDB, Gezi Parkı’na yönelik polis saldırısını protesto etmek için bugün greve çıktı. İş bırakan emekçiler bugün, kent merkezlerinde eylemler yaptı.

İstanbul’da emekçiler, Tünel’den Taksim’e yürünek istedi fakat kitleye polis barikat kurarak engel oldu.

İş bırakma eylemi yapan KESK üyeleri Tünel’den Taksim’e yürümek istedi. Ancak polisin izin vermemesi üzerine burada açıklama yapıldı.

Eyleme, BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu bir çok kişi destek verdi.

Tünel’den Taksim’e yürümek isteyen KESK üyelerinin önüne kurulan polis barikatının kaldırılmaması üzerine kitle “Faşizme karşı omuz omuza”,”Emekçiye değil çetelere barikat”,”Taksim bizim memleket bizim”,”Heryer Taksim heryer direniş” sloganlarını atarak önce oturma eylemi ardından da basın açıklamadı yapıldı.

KESK, DİSK, TTB, TMMOB ve TDB adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Hüseyin Tosun günlerdir yaşanan polis terörünün altını çizerek, şunları belirtti; „Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmemesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı. AKP iktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, onlarcası sakat bırakıldı, binlercesi yaralandı “ dedi.

“Halk direnişinin simgesi haline gelen Gezi Parkı ve Taksim Meydanı iktidarın polisi tarafından kimyasal gazlar ve sıvılarla işgal edildi. Bu da yetmezmiş gibi başta Kızılay olmak üzere ülkenin dört bir yanında kentlerde Dünya’nın gözü önünde ölçüsüz polis şiddeti yaşandı. İnsanların kaybettikleri dostlarını uğurlamak için yapacakları anma törenine dahi korkunç bir polis saldırısı yapıldı” şeklinde devam etti.

Hükümetin halkın direnişi karşısında jandarmayı devreye soktuğuna dikkat çeken Tosun, „Bizler kesk eylem 1Türkiye halkının hak adalet özgürlük ve demokrasi mücadelesinin en köklü emek ve meslek örgütleri olarak, AKP iktidarını despotik rejim oluşturma yönündeki bu saldırganlığının durdurulmasını bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğu kanısındayız. Bu nedenle AKP Hükümeti’nin polisi tarafından uygulanan şiddete derhal son verilmesini ve başta Taksim halkı olmak üzere tüm şehirlerin meydanlarında

uygulanan polis ablukasının kaldırılmasını talep ediyoruz“ diyerek açıklama sonlandırıldı.

Eylem, atılan sloganlarla sona erdi.